Rzecznik MZ: chęć szczepień zgłosiło kilkadziesiąt tysięcy osób pracujących w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2020 14:16

Chęć przystąpienia do szczepień przeciw COVID-19 zgłosiło kilkadziesiąt tysięcy pracowników ochrony zdrowia, którzy szczepieni będą w pierwszej kolejności - powiedział w piątek rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: chęć szczepień zgłosiło kilkadziesiąt tysięcy osób pracujących w ochronie zdrowia
Zainteresowanie szczepieniami wykazuje ok. 50 proc. presonelu Fot. PTWP

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia w tzw. szpitalach węzłowych. W tej chwili trwa nabór. Placówki te zaszczepią w pierwszej kolejności swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia, m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych.

Pracownicy z tych placówek powinni przesyłać zgłoszenia do 18 grudnia, a zgłoszenia personelu z innych placówek - do 20 grudnia. Pytany w czasie konferencji o dotychczasowy wynik naboru Andrusiewicz podał, że obecnie zgłosiło się kilkadziesiąt tysięcy chętnych i niewykluczone, że termin na zgłoszenie będzie wydłużony.

- Zainteresowanie, jakie obserwujemy w poszczególnych jednostkach, to około 50 proc. personelu - zaznaczył.

Dodał, że pierwsza transza dawek szczepionek - około 10 tys. - powinna trafić do Polski pod koniec grudnia - na tę pulę szczepionek "personel jest już w sumie zebrany".

Najpierw ma być szczepiony personel pracujący w tzw. szpitalach węzłowych, których w całym kraju jest ponad 500. To nie tylko osoby wykonujące zawód medyczny, ale także pracujące w administracji i działach technicznych czy współpracujące z palcówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony.

Następnie w tych placówkach będzie szczepiony personel z innych szpitali oraz przychodni. Na tym etapie (tzw. zero) będą szczepieni również pracownicy domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej, studenci uczelni medycznych, farmaceuci, fizjoterapeuci, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego, czy chorowały na COVID-19, czy nie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum