Rzecznik MZ: bez indywidualnego rygoru społecznego żaden rząd nie zdziała wiele

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 12:21

Jeśli nie zaczniemy sami stosować rygorów wobec własnych zachowań, jeżeli nie weźmiemy na siebie odpowiedzialności za zdrowie innych, to żadne przepisy prawa nie pomogą - powiedział w czwartek (5 listopada) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: bez indywidualnego rygoru społecznego żaden rząd nie zdziała wiele
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik resortu odniósł się do aktualnej sytuacji epidemicznej i najnowszych danych. Mówią one o 27 tys. 143 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 367 zgonach. Łączna liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii wynosi już 466 tys. 679, a zgonów 6842.

- Jeśli nie zaczniemy sami stosować rygorów wobec własnych zachowań, jeżeli nie weźmiemy na siebie odpowiedzialności za zdrowie innych, to żadne przepisy prawa nie pomogą - powiedział rzecznik MZ.

- My, jako rząd i Ministerstwo Zdrowia, normami legislacyjnymi staramy się wpłynąć na znaczne ograniczenie transmisji wirusa, ale bez indywidualnego rygoru społecznego żaden rząd na świecie nie zdziała wiele. Jeżeli nie zależy nam na naszym zdrowiu, to pomyślmy o zdrowiu innych - podkreślił Andrusiewicz.

Wskazał, że wzrost zakażeń widoczny jest m.in. w dużych miastach - w Warszawie wykryto 1,8 tys. nowych przypadków, w Poznaniu blisko 1,1 tys., we Wrocławiu ok. 900, a w Łodzi 750.

Premier Mateusz Morawiecki i minister Niedzielski podkreślali w środę, informując o nowych krokach w walce z koronawirusem, że to ostatni etap, który może uchronić Polskę przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny.

Zapowiedzieli, że od 9 listopada klasy I-III szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszony będzie limit osób przebywających w sklepach i w kościołach. Ograniczona zostaje działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. Cała Polska pozostaje w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum