Rzecznik MZ: będzie rosła liczba zakażeń, zajętych łóżek covidowych i zgonów

Autor: IB, PAP/ Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2021 11:56

To, czego niestety musimy się spodziewać, to wzrost obłożenia łóżek szpitalnych, ale także wzrost zakażeń - mówi Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: będzie rosła liczba zakażeń, zajętych łóżek covidowych i zgonów
Jak przypomniał Andrusiewicz, w okresie świątecznym wykonuje się mało testów Fot. Shutterstock
  • Dane dotyczące zakażeń z poniedziałku i wtorku nie są miarodajne - mówi rzecznik MZ
  • Musimy się spodziewać wzrostu obłożenia łóżek szpitalnych i zgonów - zaznacza
  • Jeszcze jutro nie spodziewamy się drastycznego wzrostu liczby zakażeń - dodaje

W rozmowie z Polsat News rzecznik MZ podkreślił, że "na pewno w najbliższych dniach musimy się spodziewać wzrostów zakażeń".

- Na pewno też wczorajsze dane, poniżej 10 tys., i dane, które dzisiaj prezentujemy, a które dotyczą Poniedziałku Wielkanocnego, nie będą miarodajne - powiedział.

Te dane o niczym nie świadczą

Dodał, że we wtorek, podobnie jak w poniedziałek, to poniżej 10 tys. zakażeń. - To dane za dni świąteczne, kiedy nie ma zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej, kiedy nie ma zbyt dużo wykonywanych testów - zauważył.

- Niestety, musimy się spodziewać wzrostu obłożenia łóżek szpitalnych - mówił Andrusiewicz i przypomniał, że w poniedziałek było to 700 łóżek więcej, a we wtorek - o 900 łóżek więcej.

- Kilka dni po wzroście zakażeń obserwujemy wzrost hospitalizacji i na to jesteśmy przygotowani, ponieważ na dziś z ponad 44 tys. łóżek przygotowanych dla pacjentów covidowych mamy zajętych w granicach 33 tys. - podkreślał.

Jak mówił rzecznik, "musimy się też spodziewać, że zaraz za wzrostami hospitalizacji, będą nam rosły te tragiczne dane - wzrost liczby zgonów".

Co z obostrzeniami?

Pytany, kiedy można się spodziewać decyzji o nowych obostrzeniach, rzecznik rządu zapowiedział, że pełne dane obrazujące sytuację epidemiczną będą w czwartek, piątek i w sobotę. - Jutro jeszcze drastycznego wzrostu zakażeń się nie spodziewamy - mówił Andrusiewicz.

- Rozważamy wszystkie scenariusze, w zależności od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiczna. Na dziś widzimy lekkie wyhamowanie. Liczymy na to, że będzie postępowało i będzie obserwowany delikatny spadek liczby zakażeń  - mówił rzecznik.

- Za wcześnie mówić, że podejmujemy decyzję o jakimkolwiek luzowaniu - podkreślił i dodał, że w środę zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. - Do końca tego tygodnia na pewno zostanie ogłoszone, co dalej z obostrzeniami, które na dziś obowiązują w całym kraju - zaznaczył.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 8245 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej - 1792 - na Mazowszu. Zmarło 60 pacjentów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum