Rzecznik Białego Miasteczka apeluje do medyków: przyjdźcie, wesprzyjcie

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia28 września 2021 09:18

Od 11 września nieprzerwanie trwa protest medyków skupionych wokół Białego Miasteczka 2.0. Po blisko 3 tygodniach, medycy proszą o wsparcie i zachęcają do udziału w dyżurach.

Medycy apelują o udział w Białym Miasteczku. Fot. Marek Misiurewicz, Rynek Zdrowia
 • Protest medyków trwa od soboty 11 września w Warszawie. Po dramatycznej sytuacji, jaka miała miejsce 18 września protestujący rozpoczęli tzw. cichy dyżur
 • Nieprzerwanie w Białym Miasteczku 2.0 znajdują się medycy, którzy walczą o swoje postulaty. Część z protestujących jest od samego początku
 • Rzecznik prasowy Białego Miasteczka 2.0 Gilbert Kolbe zwrócił się do ludzi dobrej woli, aby wsparli dyżurujących swoją obecnością
 • - Zapraszamy wszystkich! Pozwólmy odciążyć protestujących i pomóc w organizacji dalszych działań – napisał Kolbe

Medycy zachęcają do wsparcia protestu

Białe Miasteczko 2.0 zostało rozbite pod KPRM 11 września, niedługo po wielkiej manifestacji medyków, która przeszła ulicami Warszawy. Po tragedii, jaka miała miejsce kilka dni później, protestujący zdecydowali się zamienić Białe Miasteczko w cichy dyżur. Medycy nadal przebywali na terenie obozowiska, ale wyciszyli swoją działalność.

Do poprzedniej formy działalności powrócili w piątek 24 września. Ponownie rozpoczęły konferencje prasowe czy darmowe badania profilaktyczne dla wszystkich chętnych. Medycy nie zamierzają ustąpić – w związku z tym rzecznik prasowy Białego Miasteczka zwrócił się z prośbą o wsparcie protestujących.

- Dzielni bohaterowie - przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych i niemedycznych, protestują w Warszawie już trzeci TYDZIEŃ! Niektórzy w ogóle nie wrócili do swoich domów! Dyżurują bez dnia przerwy, bez kontaktu z rodziną, przyjaciółmi... Musimy im pomóc! Zapraszamy wszystkich! – napisał na Facebooku.

Przy okazji zapewnił, że wszyscy chętni mają zagwarantowane m.in. wyżywienie, prysznic czy namiot. Zamieścił także ankietę, którą mogą wypełnić osoby zainteresowane przybyciem na dyżur do Białego Miasteczka 2.0.

Czytaj: Białe Miasteczko 2.0: w niedzielę było tu około 5 tys. osób. Wykonano 1 tys. badań

Białe Miasteczko znów otwarte. "Cichy dyżur" zawieszony. "Wracamy do aktywności"

Medycy nie ustępują w walce

Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia z 9 września 2021 r.

 1. Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw tabela w załączniku nr 1.
 2. Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
 3. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
 4. Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
 5. Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
 6. Rezygnacja stworzenia nowych zawodów medycznym przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.
 7. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
 8. Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

 Czytaj: Bromber po spotkaniu z medykami: straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga

Druga tura rozmów protestujących medyków z MZ. "Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum