Rządowy plan pomocy niepełnosprawnym bez pieniędzy

Autor: Forsal/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2020 11:19

Rządowy plan dotyczący wsparcia osób niepełnosprawnych nie przewiduje na ten cel dodatkowych pieniędzy z budżetu. Chodzi o Strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami 2020–2030.

Rządowy plan pomocy niepełnosprawnym bez pieniędzy
Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Strategia ma być pierwszym tego typu dokumentem, który w sposób kompleksowy będzie określał kierunki rozwoju polityki społecznej wobec osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. 

Projekt zawiera diagnozę obecnej sytuacji osób niepełnosprawnych w różnych obszarach życia społecznego oraz wymienia szereg działań, które będą prowadzone w podziale na osiem priorytetów. 

Komisja wspólna rządu i samorządu negatywnie zaopiniowała jednak projekt rządowej strategii. Powód? Samorządowe korporacje zgodnie przyznają, że choć sam dokument jest bardzo potrzebny i pozytywnie oceniają wiele zawartych w nim propozycji, to w obecnym kształcie nie może być zaakceptowany. W strategii bowiem zupełnie pominięto kwestię finansowania, zabrakło jakichkolwiek wyliczeń co do kosztów konkretnych działań zawartych w priorytetach oraz źródeł, z jakich zostaną pokryte.

Zamiast tego zapisano jedynie, że ich finansowanie będzie realizowane poprzez „odpowiednią alokację” dostępnych środków, będących w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych (w tym PFRON, Funduszu Solidarnościowego oraz Funduszu Dostępności) oraz że nie jest przewidywane zwiększenie ich wydatków ponad kwoty wskazane w ustawie budżetowej na dany rok. 

Więcej: forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum