Rządowa walka z otyłością

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2015 08:39

Do Sejmu trafił Narodowy Program Zdrowia do roku 2020, w którym rząd stawia sobie za główny cel uporanie się z problemem otyłości Polaków.

Rządowa walka z otyłością
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce nadmierną masę ciała ma już 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet. Otyłych jest w sumie 17 proc. Polaków. Otyłość jest co roku przyczyną 1,5 mln pobytów w szpitalu; jej leczenie pochłania 14,5 mld zł. czyli 21 proc. budżetu na ochronę zdrowia - przypomina "Rzeczpospolita".

W nowym programie po raz pierwszy na cel walki z otyłością przeznaczone zostaną konkretne pieniądze: 60 mln zł rocznie. Rząd zapowiada powstanie grup wsparcia dla otyłych, a także zespołów terapeutycznych pomagających rodzinom, w których problem otyłości dotyczy dwóch lub więcej osób.

W odchudzeniu dorosłych Polaków mają m.in. pomóc kampanie edukacyjne promujące zdrowy tryb życia. Rząd chce też, by powstały grupy wsparcia dla otyłych, a nawet zespoły terapeutyczne pomagające rodzinom, w których ten problem dotyczy dwóch lub więcej osób. Specjaliści będą udzielać im porad dietetycznych i psychologicznych.

W przypadku dzieci program zakłada m.in. promowanie pozalekcyjnych zajęć sportowych, przeciwdziałanie zwolnieniom z WF i wzmocnienie roli higienistek.

Rząd planuje też działania wymierzone w producentów śmieciowej żywności.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze