×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rządowa reforma zredukuje liczbę szpitali powiatowych? "Ich rola stanie się bardzo znikoma"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia14 lutego 2022 14:30Aktualizacja: 14 lutego 2022 14:45

Szpitale. Planowana reforma szpitalnictwa i model opieki zdrowotnej w powiecie będą tematami dwóch z 40 sesji podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 3-4 marca 2022 r.). Czy szpitale powiatowe powinny obawiać się o swoją przyszłość?

Rządowa reforma zredukuje liczbę szpitali powiatowych? "Ich rola stanie się bardzo znikoma"
Szpitale w Polsce czeka rewolucja Fot. AdobeStock
 • Wśród dyrektorów powiatowych szpitali projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa budzi coraz większe zaniepokojenie
 • Z informacji, jakie docierają do nas z resortu zdrowia, wynika, że rola szpitali powiatowych stanie się bardzo znikoma. Słyszymy opinie, że tych placówek jest za dużo - mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego
 • Nie mówimy o żadnej likwidacji szpitali, ale o przeprofilowaniu ich działalności - zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski

Szpitalna rewolucja. Czego boją się w powiatach?

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa nadal budzi ogromne emocje i kontrowersje, między innymi wśród menedżerów zarządzających powiatowymi lecznicami.

Przypomnijmy, że projekt przewiduje utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali o rozległych kompetencjach. ARS będzie, między innymi: dzieliła środki europejskie na modernizację szpitali, pomagała placówkom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, wreszcie decydowała o podziale szpitalu na 4 kategorie (od A do D), według ich sytuacji ekonomicznej. Do zadań ARS będzie też należało monitorowanie postępowań naprawczo-rozwojowych podmiotów szpitalnych.

- W kontekście tego projektu od kilku tygodni zastanawiamy się w gronie dyrektorów szpitali powiatowych, jaka przyszłość czeka nasze placówki. Dyskusja podczas marcowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych o roli oraz zadaniach tych szpitali w systemie ochrony zdrowia jest bardzo istotna (w Polsce jest ok. 250 szpitali powiatowych - przyp. red.) - zaznaczał podczas spotkania Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

- Z informacji, jakie docierają do nas z resortu zdrowia, a także NFZ wynika, że rola szpitali powiatowych stanie się bardzo znikoma. Słyszymy opinie, że zdaniem decydentów tych placówek w niektórych regionach, między innymi w woj. śląskim jest zbyt dużo. Trzeba więc zapytać, czy szpitale wojewódzkie i kliniczne będą w stanie przejąć zadania po 23 szpitalach powiatowych na Śląsku, jeśli te znikną z mapy świadczeń? - pytał prezes Perchaluk.

Dodał: - Może zabrzmi to górnolotnie, ale właśnie szpitale powiatowe są dziś najbliżej zwykłego pacjenta „Kowalskiego”.

Minister Niedzielski uspokaja. "Nie będziemy likwidować szpitali"

W styczniu br. minister zdrowia Adam Niedzielski, mówiąc o powodach, dla których ma być utworzona Agencja Rozwoju Szpitali powiedział: - Szczególnie małe powiaty - tu nie chcę nikogo urazić - nie mają potencjału do tego, żeby dobrze zarządzać szpitalami, bo mały powiat nie jest w stanie stworzyć takiej administracji, która będzie skutecznie nadzorowała szpital. Po prostu starosta mianuje kierownika i się dzieje... - mówił szef resortu zdrowia w wywiadzie dla Rynku Zdrowia.

- Agencja dostarczy powiatowi narzędzi. Samorząd będzie wiedział jakie są standardy, według jakich wskaźników rozliczać i oceniać sytuację finansową szpitala. Nie mamy do czynienia z nadmierną liczbą podmiotów, ale z nieodpowiednią strukturą świadczenia usług tych podmiotów. Nie mówimy o żadnej likwidacji (szpitali - przyp. red.). Ja mówię o przeprofilowaniu działalności, co jest szczególnie ważne w kontekście wyzwań demograficznych - podkreślił Adam Niedzielski.

Na jakim etapie są obecnie prace nad projektem ustawy reformującej szpitalnictwo? - Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa został skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania (z 30-dniowym terminem zgłaszania uwag) oraz uzgodnień (z 21-dniowym terminem zgłaszania uwag). Obecnie trwa analiza i odnoszenie się do poszczególnych uwag. Ostateczny kształt i brzmienie ustawy nie jest możliwe do określenia na tym etapie prac - poinformował nas w ubiegłym tygodniu Biuro Komunikacji w Ministerstwie Zdrowia.

HCC 2022. Sesje o szpitalach o powiatach w systemie ochrony zdrowia

Podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2022, Katowice, 3-4 marca 2022 r.) odbędą się, m.in. sesje dotyczące planowanej reformy szpitalnictwa oraz modelu opieki zdrowotnej w powiecie.

3 marca 2022 r., godz. 12.00-13.30
Szpitalnictwo w czasach rewolucji

 • Przyszłość polskich szpitali w kontekście dwóch dokumentów:
  - Projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa 
  - Projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
 • Planowane zadania Agencji Rozwoju Szpitali i cele kategoryzacji placówek
 • Czy przewidywane mechanizmy restrukturyzacyjne poprawią rentowność
  szpitali i ich stabilność finansową?
 • Dyskusja o kryteriach oceny jakości funkcjonowania szpitali

3 marca 2022 r., godz. 16.00-17.30
Model opieki zdrowotnej w powiecie

 • Rola szpitala powiatowego w regionalnej polityce zdrowotnej – dziś i jutro
 • Szpitale powiatowe w planowanej reformie całego szpitalnictwa
 • Czy w Polsce jest za dużo szpitali powiatowych?
 • Powiaty w systemie zdrowia publicznego

Więcej o Kongresie i rejestracja: www.hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum