Rządowa "Profilaktyka 40 Plus" zostanie wydłużona. Jest rozporządzenie MZ

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RCL18 listopada 2021 14:13

Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. Dokument zakłada jeszcze dwie inne ważne modyfikacje.

Rządowa "Profilaktyka 40 Plus" zostanie wydłużona. Jest rozporządzenie MZ
Program Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony. Jest decyzja MZ
  • Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy
  • 18 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie
  • Projekt zakłada również dwie inne, ważne modyfikacje 
  • Dodajmy, że Profilaktyka 40 plus ma ułatwić Polakom po 40. roku życia dostęp do badań profilaktycznych, z których skorzystanie było utrudnione w czasie pandemii i lockdownu

Sprawdź: Pogarsza się sytuacja w POZ. Ogromne kolejki do lekarzy rodzinnych. "Tak źle jeszcze nie było"

Profilaktyka 40 plus wydłużona do czerwca

Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy. 18 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

- Mając na uwadze konsekwencje jakie niesie obecna sytuacja epidemiczna zasadnym jest wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego, który pozwoli na powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Pilotaż miał być realizowany do końca tego roku, a zostanie wydłużony do 30 czerwca 2022.

- Konsekwencją powyższej zmiany jest konieczność wydłużenie okresu etapu ewaluacji programu pilotażowego, trwającego 3 miesiące od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego. Termin, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia dokonuje oceny wyników programu pilotażowego wydłużono do dnia 30 września 2022 roku - dodają autorzy dokumentu.

Czytaj: Elektroniczne skierowania do nowych specjalistów. Jest rozporządzenie MZ w sprawie

Powstaje nowy zawód medyczny. Pielęgniarka, ratownik i dietetyk będą asystować chirurgom

Położna, diagnosta i ratownik też mogą pobrać materiał do badań

Zmiana terminu zakończenia pilotażu to niejedyna modyfikacja. 

- Dodano do obecnego personelu medycznego oprócz lekarza, felczera, pielęgniarki także położną, diagnostę laboratoryjnego oraz ratownika medycznego, jako osoby uprawnione do wykonywania zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału do badań laboratoryjnych - czytamy.

Czytaj także: Ważne zmiany w POZ. Jest rozporządzenie ministra zdrowia. Chodzi o nocną i świąteczną opiekę

Nowe PWZL. Dokumenty będą wydawane w postaci kart poliwęglanowych

Nie będzie oceny miarowości rytmu serca

To nie koniec. Ministerstwo Zdrowia chce również zrezygnować "z oceny miarowości rytmu serca, która obecnie jest w pakiecie badań diagnostycznych wspólnym". 

- Powyższe wynika z dyskusji przeprowadzonej z lekarzami praktykami (głównie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej), którzy wskazali, ż wprowadzenie samej miarowości rytmu serca wydaje się niezasadne, gdyż aby oznaczyć prawidłowo miarowość rytmu serca trzeba przeprowadzić badanie EKG lub Holter-EKG – co w laboratorium analitycznym jest trudne do zrealizowania. Wobec powyższego, zrezygnowano z wcześniej zaproponowanych rozwiązań - informuje MZ.

Sprawdź: Będzie nowa wycena dla szpitali tymczasowych? AOTMiT zbiera dane

Projekt rozporządzenia MZ ws. Systemu Informacji Medycznej trafił do konsultacji

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum