Rządowa "Profilaktyka 40 Plus" zostanie wydłużona. Jest rozporządzenie MZ
Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. Dokument zakłada jeszcze dwie inne ważne modyfikacje.

- Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy
- 18 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie
- Projekt zakłada również dwie inne, ważne modyfikacje
- Dodajmy, że Profilaktyka 40 plus ma ułatwić Polakom po 40. roku życia dostęp do badań profilaktycznych, z których skorzystanie było utrudnione w czasie pandemii i lockdownu
Sprawdź: Pogarsza się sytuacja w POZ. Ogromne kolejki do lekarzy rodzinnych. "Tak źle jeszcze nie było"
Profilaktyka 40 plus wydłużona do czerwca
Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy. 18 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.
- Mając na uwadze konsekwencje jakie niesie obecna sytuacja epidemiczna zasadnym jest wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego, który pozwoli na powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Pilotaż miał być realizowany do końca tego roku, a zostanie wydłużony do 30 czerwca 2022.
- Konsekwencją powyższej zmiany jest konieczność wydłużenie okresu etapu ewaluacji programu pilotażowego, trwającego 3 miesiące od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego. Termin, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia dokonuje oceny wyników programu pilotażowego wydłużono do dnia 30 września 2022 roku - dodają autorzy dokumentu.
Czytaj: Elektroniczne skierowania do nowych specjalistów. Jest rozporządzenie MZ w sprawie
Powstaje nowy zawód medyczny. Pielęgniarka, ratownik i dietetyk będą asystować chirurgom
Położna, diagnosta i ratownik też mogą pobrać materiał do badań
Zmiana terminu zakończenia pilotażu to niejedyna modyfikacja.
- Dodano do obecnego personelu medycznego oprócz lekarza, felczera, pielęgniarki także położną, diagnostę laboratoryjnego oraz ratownika medycznego, jako osoby uprawnione do wykonywania zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału do badań laboratoryjnych - czytamy.
Czytaj także: Ważne zmiany w POZ. Jest rozporządzenie ministra zdrowia. Chodzi o nocną i świąteczną opiekę
Nowe PWZL. Dokumenty będą wydawane w postaci kart poliwęglanowych
Nie będzie oceny miarowości rytmu serca
To nie koniec. Ministerstwo Zdrowia chce również zrezygnować "z oceny miarowości rytmu serca, która obecnie jest w pakiecie badań diagnostycznych wspólnym".
- Powyższe wynika z dyskusji przeprowadzonej z lekarzami praktykami (głównie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej), którzy wskazali, ż wprowadzenie samej miarowości rytmu serca wydaje się niezasadne, gdyż aby oznaczyć prawidłowo miarowość rytmu serca trzeba przeprowadzić badanie EKG lub Holter-EKG – co w laboratorium analitycznym jest trudne do zrealizowania. Wobec powyższego, zrezygnowano z wcześniej zaproponowanych rozwiązań - informuje MZ.
Sprawdź: Będzie nowa wycena dla szpitali tymczasowych? AOTMiT zbiera dane
Projekt rozporządzenia MZ ws. Systemu Informacji Medycznej trafił do konsultacji
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
Projekt rozporządzenia MZ.pdf
Prezentacja PDF • 0,11 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)