Rządowa "Profilaktyka 40 Plus" zostanie wydłużona. Jest rozporządzenie MZ

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RCL18 listopada 2021 14:13

Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. Dokument zakłada jeszcze dwie inne ważne modyfikacje.

Program Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony. Jest decyzja MZ
  • Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy
  • 18 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie
  • Projekt zakłada również dwie inne, ważne modyfikacje 
  • Dodajmy, że Profilaktyka 40 plus ma ułatwić Polakom po 40. roku życia dostęp do badań profilaktycznych, z których skorzystanie było utrudnione w czasie pandemii i lockdownu

Sprawdź: Pogarsza się sytuacja w POZ. Ogromne kolejki do lekarzy rodzinnych. "Tak źle jeszcze nie było"

Profilaktyka 40 plus wydłużona do czerwca

Pilotaż programu Profilaktyka 40 Plus zostanie wydłużony o kilka miesięcy. 18 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

- Mając na uwadze konsekwencje jakie niesie obecna sytuacja epidemiczna zasadnym jest wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego, który pozwoli na powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Pilotaż miał być realizowany do końca tego roku, a zostanie wydłużony do 30 czerwca 2022.

- Konsekwencją powyższej zmiany jest konieczność wydłużenie okresu etapu ewaluacji programu pilotażowego, trwającego 3 miesiące od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego. Termin, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia dokonuje oceny wyników programu pilotażowego wydłużono do dnia 30 września 2022 roku - dodają autorzy dokumentu.

Czytaj: Elektroniczne skierowania do nowych specjalistów. Jest rozporządzenie MZ w sprawie

Powstaje nowy zawód medyczny. Pielęgniarka, ratownik i dietetyk będą asystować chirurgom

Położna, diagnosta i ratownik też mogą pobrać materiał do badań

Zmiana terminu zakończenia pilotażu to niejedyna modyfikacja. 

- Dodano do obecnego personelu medycznego oprócz lekarza, felczera, pielęgniarki także położną, diagnostę laboratoryjnego oraz ratownika medycznego, jako osoby uprawnione do wykonywania zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału do badań laboratoryjnych - czytamy.

Czytaj także: Ważne zmiany w POZ. Jest rozporządzenie ministra zdrowia. Chodzi o nocną i świąteczną opiekę

Nowe PWZL. Dokumenty będą wydawane w postaci kart poliwęglanowych

Nie będzie oceny miarowości rytmu serca

To nie koniec. Ministerstwo Zdrowia chce również zrezygnować "z oceny miarowości rytmu serca, która obecnie jest w pakiecie badań diagnostycznych wspólnym". 

- Powyższe wynika z dyskusji przeprowadzonej z lekarzami praktykami (głównie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej), którzy wskazali, ż wprowadzenie samej miarowości rytmu serca wydaje się niezasadne, gdyż aby oznaczyć prawidłowo miarowość rytmu serca trzeba przeprowadzić badanie EKG lub Holter-EKG – co w laboratorium analitycznym jest trudne do zrealizowania. Wobec powyższego, zrezygnowano z wcześniej zaproponowanych rozwiązań - informuje MZ.

Sprawdź: Będzie nowa wycena dla szpitali tymczasowych? AOTMiT zbiera dane

Projekt rozporządzenia MZ ws. Systemu Informacji Medycznej trafił do konsultacji

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum