Rząd zbroi się na czwartą falę. Niedzielski: Uszczelnienie granic, tropienie wariantu Delta i więcej pieniędzy dla laboratoriów

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 29 czerwca 2021 14:32

W tej chwili cały wysiłek w ramach walki z pandemią dotyczy zapobiegania: uszczelnienia granic, dofinansowania laboratoriów sanepidu i dochodzeń epidemiologicznych - mówił we wtorek, 29 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
  • Minister zdrowia na konferencji prasowej we wtorek (29 czerwca) mówił o obecnych działaniach prewencyjnych w zakresie walki z koronawirusem
  • Szef MZ podkreślił, że w tej chwili najważniejsza jest prewencja, czyli niedopuszczenie do tego, żeby ta liczba zakażeń w Polsce się zwiększyła.
  • Wskazał na uszczelnienie granic Polski, doposażenie sanepidu i dochodzenia epidemiologiczne

Minister Niedzielski przyznał, że prace są skoncentrowane na dwóch fundamentalnych obszarach.

- Jeden to prewencja, czyli niedopuszczenie do tego, żeby ta liczba zakażeń w Polsce się zwiększyła. Z drugiej przygotowanie infrastruktury i ludzi na to, żeby sprawnie zarządzić w przypadku ewentualnego wzrostu zakażeń - podał minister zdrowia.

Czytaj także: Niedzielski: Czwarta fala możliwa w sierpniu. Do maseczek lepiej przywyknąć

Luzowanie obostrzeń nie prowadzi obecnie do zwiększenia zakażeń

Wskazał, że w ramach prewencji realizowanych jest kilka działań.

- Jeżeli spojrzymy na to, jak zachowuje się pandemia w ostatnich miesiącach to widzimy, że luzowanie obostrzeń, które systematycznie wdrażamy, nie prowadzi do zwiększenia zakażeń. Luzowanie obostrzeń trafia na pewnego rodzaju naturalną barierę, bo według na bieżąco prowadzonych badań, współczynnik odporności w populacji wynikający bądź to z realizacji Narodowego Programu Szczepień, bądź przechorowania covidu jest rzędu 60 proc. Ta naturalna bariera w tej strukturze mutacji okazuje się wystarczająca, żeby redukować zakażenia - wyjaśniał Niedzielski.

Dodał, że głównym ryzykiem, z jakim będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie jest wpływ mutacji alertowych, które już są zidentyfikowane bądź pojawienie się nowych mutacji, które również mogą być bardzo niebezpieczne.

- Dlatego w tej chwili cały wysiłek w ramach walki z pandemią dotyczy właśnie zapobiegania - ma ono trzy wymiary. Po pierwsze to zwiększenie szczelności epidemicznej granicy. Wprowadziliśmy rozwiązanie w ramach, którego osoby spoza krajów Schengen, które przybywają do Polski muszą odbywać kwarantannę. Jest możliwość, że z tej kwarantanny można być zwolnionym w wyniku wykonania testu ale dopiero po 7 dniach - dlatego, że ta standardowa epidemiologia wirusa mówi, że średni okres wylęgania to jest 4-5 dni, więc te 7 dni daje nam pewność że osoby, które będą zwalniane w wyniku testu z kwarantanny na pewno nie będą stanowiły zagrożenia – tłumaczył szef MZ.

Czytaj więcej: Kolejny lockdown w Polsce jest możliwy. Morawiecki: „Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze". Rząd szykuje się na czwartą falę

Laboratoria sanepidu wzmocnione kwotą 6,5 mln zł

Jak wskazał, po drugie - wzmacniamy laboratoria.

- Zarówno laboratoria publiczne, ale też cała sieć partnerska laboratoriów prywatnych, z którą już pracujemy od dłuższego czasu - w tej chwili przekierowuje swoje możliwości rozwoju na badanie genomu wirusa, czyli z jaką mutacją mamy do czynienia. Laboratoria nie mają już tylko i wyłącznie funkcji identyfikowania, czy ten wynik jest dodatni i czy ujemny ale jest ta dodatkowa cecha, która jest weryfikowany, czyli z jaką mutacją wirusa mamy do czynienia – mówił minister zdrowia.

Przy okazji podziękował premierowi za zgodę to, żeby publiczne laboratoria w ramach sanepidu zostały wzmocnione kwotą ponad 6,5 miliona złotych, która jest przeznaczona w całości na ich doposażenie, na zwiększenie wydolności wykonywania badań.

- To jest naprawdę poważny krok jeśli chodzi o rozwój sanepidu który przecież jak państwo wszyscy wiecie był jednostką zaniedbany - podkreślił Niedzielski.

Niedzielski o podwyżkach medyków: pracodawcy otrzymają dodatki dla pracowników. Nie mogą pomniejszać wynagrodzeń

Trzeci elementem - dochodzenia epidemiologiczne

- Obecnie nie mamy dużej liczby zakażeń nowych w kraju pozwala, żeby służby sanitarne bardzo koncentrowały się na poszczególnych ogniskach, żeby to śledztwo epidemiczne wychwytywanie potencjalnych kontaktów, mechanizmów czy kanałów transmisji było robione z wielką atencją. Po to badamy genom, po to szukamy, z jakimi mutacjami mamy do czynienia, żeby w tych przypadkach stosować nadzwyczajne środki w postaci wydłużania kwarantanny bądź izolacji, ale też w tych przypadkach włączamy taką możliwość, że zwolnienie z kwarantanny bądź izolacji będzie odbywało się tylko i wyłącznie na podstawie testu - wyjaśniał minister zdrowia. 

Podsumował, że to są środki, które mają charakter prewencyjny i mają zabezpieczyć nas przed tym, żeby nie doszło do zwiększenia liczby zakażeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum