Rząd zajmuje się m.in. rolniczymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2012 13:17

Rada Ministrów na posiedzeniu we wtorek (20 listopada) ma zająć się m.in. projektem ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r., której celem jest przedłużenie obecnych zasad.

Rząd zajmuje się m.in. rolniczymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne
1 lutego 2012 r. zmieniły się zasady liczenia składek zdrowotnych rolników. Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów.

Ustawa, która weszła w życie w lutym, obowiązuje tylko w tym roku, ale MZ przygotowało jej nowelizację. Rząd zapowiadał, że w 2013 r. wysokość składek zdrowotnych będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolnika.

Obecnie rolnicy płacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach mających ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 hektarów składkę płaci budżet państwa. Płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rząd ma zająć się projektem ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r., której celem jest przedłużenie na kolejny rok obecnie obowiązujących zasad opłacania składek zdrowotnych przez rolników.

Ponadto ministrowie zajmą się przygotowanym przez MSW projektem założeń do ustawy o świadczeniach odszkodowawczych z tytułu wypadków i chorób dla funkcjonariuszy służb mundurowych i ich rodzin. Nowe regulacje, wprowadzane w miejsce ustawy obowiązującej od 40 lat, obejmą policjantów, zawodowych strażaków, pograniczników oraz funkcjonariuszy BOR, ABW, Agencji Wywiadu i CBA, a także ich rodziny.

Projektowane przepisy dają funkcjonariuszom lub ich małżonkom, dzieciom, wnukom, rodzeństwu i rodzicom prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku lub choroby. Za jednakowe uszczerbki na zdrowiu taka rekompensata ma być jednakowa dla wszystkich funkcjonariuszy niezależnie od stanowiska, stopnia i rodzaju służby; obecnie jej wysokość zależy bowiem od uposażenia. W uzasadnionych przypadkach szef MSW będzie mógł przyznać odszkodowanie wyższe niż kwota wynikająca z przepisów.

Podobnie jak dotychczas odszkodowanie nie będzie przysługiwać funkcjonariuszowi, jeśli wypadek lub choroba wynikną wyłącznie z jego umyślnego albo rażąco niedbałego działania lub zaniechania, jeśli będzie on pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo jeśli uszczerbek nad zdrowiu lub śmierć zostały spowodowane z winy umyślnej funkcjonariusza. Jednak jeśli w takich okolicznościach funkcjonariusz zginie, jego rodzina będzie miało prawo do odszkodowania.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum