Rząd za kompleksowością świadczeń zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2013 17:00

Gwarancja wysokiej jakości świadczeń oraz ich kompleksowości - to założenie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który we wtorek (24 września) przyjęła Rada Ministrów. Nowela zapewnia także NFZ możliwość aneksowania umów ze świadczeniodawcami.

Rząd za kompleksowością świadczeń zdrowotnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rada Ministrów przyjęła również projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zmienia zasady kontroli szpitali i przychodni przez NFZ. Rząd zaakceptował też założenia do kolejnej noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej - dotyczą one m.in. wdrożenia przepisów dyrektywy ws. transgranicznej opieki zdrowotnej.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann mówił pod koniec sierpnia PAP, że nowe rozwiązania dotyczą wydzielenia z Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej poradni przyszpitalnych, tak by NFZ mógł rozpisywać konkurs na realizację świadczeń w dwóch turach. W pierwszej turze kontrakty otrzymywałyby poradnie działające przy szpitalach. Dopiero w drugiej turze inne lecznice działające na rynku. Neumann podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci będą mogli być leczeni kompleksowo.

W noweli poradnię przyszpitalną zdefiniowano jako ambulatorium podmiotu prowadzącego szpital, znajdujące się w budynku lub zespole budynków oznaczonych tym samym adresem co szpital lub innymi adresami, ale położonych obok szpitala i tworzących funkcjonalną całość. Doprecyzowano, że ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne mogą być udzielane także w poradniach przyszpitalnych. W noweli zapisano, że w przypadku ciągłości udzielanych świadczeń chodzi głównie o ograniczenie ryzyka przerwania leczenia.

Zgodnie z nowelą NFZ ma na stałe otrzymać możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Neumann wyjaśniał, że jest to związane z przygotowywaną reformą NFZ. MZ zależy, by nie przeprowadzać konkursów przed wprowadzeniem dużych zmian systemowych związanych z Funduszem.

Za zgodą prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Rozwiązanie to ma zapewnić ciągłość udzielania świadczeń medycznych, czyli w praktyce zmniejszyć ryzyko przerwania leczenia. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Rada Ministrów przyjęła także założenia do projektu kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Nowela ma wdrożyć dyrektywę UE ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Zgodnie z nowelą pacjent ubezpieczony w NFZ będzie mógł otrzymać zwrot poniesionych kosztów świadczeń uzyskanych w innym państwie UE według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Dotyczy to także produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów pacjent będzie musiał się zwrócić z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum