Rząd: rozporządzenie dotyczące m.in. finansowania testów na SARS-CoV-2

Autor: MAK, RCL/Rynek Zdrowia • • 18 września 2020 15:01

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazało się w piątek (18 września) rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rząd: rozporządzenie dotyczące m.in. finansowania testów na SARS-CoV-2
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Projektowane rozporządzenie dokonuje zmian w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356, z późn. zm.) w zakresie ustalenia obszarów czerwonych i żółtych - które wynikają z danych dotyczących wskaźnika zapadalności na COVID-19. W związku z tym wskaźnikiem od dnia 19 września 2020 r. przywraca się ograniczenia dotyczące obszaru czerwonego - czytamy w ocenie skutków regulacji.

- Natomiast zmiana w § 2 w ust. 13 ma na celu wyraźne wskazanie, że testy diagnostyczne w kierunku wirusa SARS-CoV-2, które są zlecane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, są finansowane ze środków publicznych. Był to postulat Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” - informuje resort zdrowia.

Ponadto zaznacza, że „na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia, uchylono § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - zakaz udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego w pojazdach (dentobusach)”.

Szczegóły: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum