Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej

Autor: Katarzyna Lechowicz (PAP), RZ/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2017 18:20

Rząd przyjął w czwartek (24 sierpnia) projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej - poinformowała premier Beata Szydło. Regulacja zakłada m.in., że koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ.

Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej
Rząd przyjął w czwartek (24 sierpnia) projekt ustawy o POZ. Fot. archiwum

- Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opieki zdrowotnej, przygotowany przez resort zdrowia. Jest to kolejny element zmian systemowych, które wprowadza minister Konstanty Radziwiłł. Po sieci szpitali teraz wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

Premier o celu ustawy: mniejsze kolejki
- Założeniem tego projektu jest to, by dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej była dla pacjentów szersza, by mogli korzystać z większej oferty, by (…) uporać się z likwidacją nadmiernych kolejek - dodała.

 Zgodnie z projektem nowej ustawy koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie współpracować z pielęgniarką i położną. Lekarz POZ będzie współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

MZ wskazuje, że celem projektowanych zmian są: lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej; optymalizacja procesu leczenia poprzez poprawę organizacji i funkcjonowania POZ; zwiększenie efektywności POZ i skoordynowanie działań na różnych poziomach opieki zdrowotnej oraz zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jakością świadczeń w POZ.

Ministerstwo wyjaśnia, że podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna. Obok niej pojawią się: budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej), opłata zadaniowa (dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej) oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

Stawka kapitacyjna i budżet powierzony
Jednym z nowych rozwiązań w ramach opieki koordynowanej, którego wprowadzenie wywoływało wiele dyskusji jest budżet powierzony umożliwiający lekarzom POZ zlecanie konsultacji specjalistom.

Jak tłumaczył podczas niedawnego II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, budżet powierzony nie jest polskim pomysłem, lecz stosowanym już w innych krajach - głównie anglosaskich. Idea rozwiązania, w którym lekarz POZ otrzymuje środki w celu wykorzystania ich na konsultacje pacjentów, jest uzasadniona tym, że jak wynika z doświadczeń współpraca na linii podstawowa opieka zdrowotna - specjaliści innych dziedzin nie jest łatwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum