Rząd: prawdopodobnie w czwartek poznamy rozporządzenie ze szczegółami obostrzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 21:21

Najprawdopodobniej w czwartek (26 listopada) zostanie opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zapowiedzianych w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego zasad funkcjonowania w najbliższych miesiącach w związku z epidemią koronawirusa - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Rząd: prawdopodobnie w czwartek poznamy rozporządzenie ze szczegółami obostrzeń
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Szef KPRM powiedział w środę w Polsat News, że nie wie nic o tym, by pracowano na rozwiązaniami, które miałyby ograniczyć swobodę przemieszczania się w okresie świat Bożego Narodzenia.

- Mamy w tej chwili akt prawny, rozporządzenie Rady Ministrów, które zostanie najprawdopodobniej jutro opublikowane, bo było do wczoraj konsultowane, które reguluje zasady funkcjonowania w tych najbliższych miesiącach. Do dzisiaj byliśmy skoncentrowani na tym, by dopracować różnego rodzaju zapisy w nim zawarte. To rozporządzenie ostatnio prezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielski - powiedział szef KPRM.

Dworczyk zaznaczył, że do wigilijnej kolacji będzie można usiąść w gronie większym niż pięć osób, ponieważ ograniczenie do pięciu dotyczy osób "poza tymi, które na stałe mieszkają w gospodarstwie domowym". - Czyli rodzina plus te pięć osób - dodał.

- Natomiast pozostają aktualne nasze namowy do tego, by maksymalnie ograniczyć mobilność w tych trudnych czasach - podkreślił. Pytany, czy będą to tylko namowy, czy też zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się powiedział, że nic mu nie wiadomo, by "w tej chwili trwały praca nad aktem prawnym" wprowadzającym taki zakaz.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na najbliższy czas obejmujący "etap odpowiedzialności" - od 28 listopada do 27 grudnia oraz "etap stabilizacji" - najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie liczba zachorowań na Covid-19. Jeśli przekroczona zostanie średnia liczba zakażeń na poziomie 27 tys., możliwe będzie wprowadzenie kwarantanny narodowej. Projekty rozporządzeń dotyczących wszystkich trzech scenariuszy zamieszczono w sobotę na portalu gov.pl i poddano je konsultacjom.

W projekcie dotyczącym "etapu odpowiedzialności" zachowano większość już obowiązujących ograniczeń. Do 27 grudnia utrzymano zakaz organizowania dyskotek, prowadzenia basenów, siłowni i klubów fitness z wyjątkiem obiektów w podmiotach leczniczych i tych przeznaczonych dla sportowców, uczniów i studentów - w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Nadal nie można też organizować wesel i konsolacji.

Do 27 grudnia usługi hotelarskie pozostaną dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, sportowców i medyków. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Zgodnie z projektem, nadal zamknięte mają być biblioteki, kina i instytucje kultury. Wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności. Targi, wystawy i konferencje mogą być tylko w formie online. Nadal zamknięte mają być uzdrowiska.

W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. W kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 m2 przy zachowaniu 1,5 m odległości od innych osób i zakryciu nosa i ust. W dalszym ciągu mają obowiązywać ograniczenia liczby pasażerów w transporcie publicznym do 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą działać przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Utrzymano godziny dla seniorów w sklepach i obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

W projekcie zrezygnowano z zakazu działania w galeriach i parkach handlowych sklepów odzieżowych czy meblowych. W związku z tym, od 28 listopada, czyli przewidywanego terminu wejścia w życie rozporządzenia, wszystkie sklepy i obiekty usługowe w galeriach będą mogły być otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego i limitu osób - maksymalnie 1 osoba na 15 m2.

W projekcie zapisano też, że w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2, klienci muszą zachowywać między sobą odległość minimum 1,5 m.

W sobotę premier zapowiedział, że nauka zdalna w szkołach zostanie przedłużona do świąt, a ferie zimowe odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 - dla wszystkich województw. Te kwestie będą uregulowane w oddzielnych rozporządzeniach. "Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe" - poinformowano na portalu gov.pl.

W projekcie rozporządzenia dotyczącym "etapu odpowiedzialności" utrzymano ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia: od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 - 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym. (PAP)

Marzena Kozłowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum