
Od środy (2 listopada) to pracodawca decyduje o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba - zakłada rozporządzenie, które w trybie obiegowym przyjęła Rada Ministrów, a opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw.
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
"Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Jak podano, to samo dotyczy osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. W tym przypadku wprowadzono - jak przed 28 listopada 2020 r. zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa w stosunku do osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w tych budynkach, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania.
Dodano, że "w zakładach pracy i wymienionych budynkach będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku - co jest rozwiązaniem oczywistym".
Aneta Oksiuta (PAP)


CZYTAJ TAKŻE
- 06:00 Personel pomocniczy: my też walczymy z Covid-19, a pominięto nas w dodatkowym wynagrodzeniu
- ŚR, 21:30 Rząd nie miał podstaw do określenia kolejności szczepień? RPO uważa, że tak
- ŚR, 21:10 W Polfie Tarchomin będą konfekcjonować szczepionki przeciw Covid-19?
- ŚR, 20:45 Sejm za dodatkowymi środkami m.in. na program ''Senior plus'' i remonty śmigłowców LPR
- ŚR, 20:20 Śląskie: są szczepionki na drugie dawki i na szczepienia w DPS-ach
- ŚR, 20:08 Poznań: polski instytut koordynatorem europejskiego projektu dotyczącego hematoonkologii
- ŚR, 20:00 Opole pomoże niepełnosprawnym i seniorom dotrzeć na szczepienia - zgłoszenia na infolinię
- ŚR, 19:35 Pomorskie szpitale podają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19
- ŚR, 19:10 W Wielkiej Brytanii znów rekordowy przyrost zgonów na Covid-19 w ciągu doby - 1820
- ŚR, 19:01 Eksperci: system wykorzystujący sztuczną inteligencję wspiera diagnostykę raka szyjki macicy
- ŚR, 18:25 Projekt rozporządzenia MZ: zmiana w dot. otwarcia trumny z ciałem osoby zmarłej poza granicami kraju
- ŚR, 18:05 Łódź: nowy budynek szpitala im. WAM oddany do użytku, będzie tam centrum zabiegowe
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 450 747, zmarło 34 141 pacjentów
- 2 Lekarz i ratownik "Naczelnik": z morsowania w górach można nie wrócić, 6 rad dla ekstremalistów
- 3 Rektor WUM: minister zdrowia, który nawołuje mnie do dymisji, ma do mnie inny żal
- 4 Będą paszporty i przywileje dla zaszczepionych? Chwiejny balans między równością a dyskryminacją
- 5 350 tys. zł zadośćuczynienia dla 19-latki za błąd medyczny, do którego doszło w przychodni
- 6 Badania: dzięki szczepionce zyskujemy więcej przeciwciał niż po przejściu Covid-19
- 7 Lekarz po publikacji w Rynku Zdrowia: nie podpisywałem listu kwestionującego szczepienia
- 8 Ten szybki test może przewidzieć ciężki przebieg COVID-19
- 9 Pracownicy firm farmaceutycznych omijają kolejkę do szczepień. MZ: nie należą do grupy "0"
- 10 Dworczyk: do szczepień zgłosiło się prawie 1,5 mln Polaków; terminy szczepień wyznaczono dla 431,7 tys. seniorów
- 11 Dworczyk: korygujemy błąd w planie szczepień, po seniorach - osoby przewlekle chore
- 12 Premier: tych, którzy łamią przepisy, czekają kary do 30 tys. zł
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych