Wirtualna Polska | 20-04-2021 18:00

Rząd poluzuje restrykcje? Na liście m.in. salony fryzjerskie i sklepy meblowe

Rząd chce od przyszłego tygodnia ogłosić otwarcie m.in. wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych, salonów fryzjerskich i branży beauty - nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska.

Dowiemy się, czy luzowanie obostrzeń obejmie całą Polskę, czy też część regionów. Fot. Shutterstock

  • Rząd zamierza pozwolić działać m.in. fryzjerom, branży beauty, sklepom budowlanym i meblowym
  • Największa szansa na szybkie luzowanie obostrzeń jest na Podlasiu i Podkarpaciu. Na Śląsku i Dolnym Śląsku restrykcje mogą zostać przedłużone
  • W najbliższych dniach kluczowe dla rządu będzie zachowanie Polaków podczas majówki oraz przyspieszenie szczepień

Otwarcie ma nastąpić w poniedziałek 26 kwietnia i najprawdopodobniej potrwa dwa tygodnie.

Wznowienie działalności salonów fryzjerskich, kosmetycznych i salonów urody. Otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych, a także sklepów meblarskich. Powrót do szkół uczniów do klas I-III w systemie hybrydowym - oto najbardziej realny scenariusz, który jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, ma ogłosić w środę przed południem minister zdrowia Adam Niedzielski.

Luzowanie obostrzeń, ale tylko regionalnie?

Jak powiedziała portalowi informacyjnemu osoba z rządowych kręgów, w porównaniu do ostatnich tygodni, w skali całego kraju mamy mniejszą ilość zajętych w szpitalach łóżek dla pacjentów z COVID-19, zmniejszyła się też liczba zajętych respiratorów. Mamy wykonanych ponad 9 milionów szczepień. To są drobne, ale ważne kroki, które wykonujemy na froncie walki z epidemią.

Nieoficjalnie, ma również powrócić możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, do 50 osób.

O tym, czy luzowanie obostrzeń obejmie całą Polskę, czy też - tak jak chce minister zdrowia Adam Niedzielski - część regionów, dowiemy się ostatecznie po środowym zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jak informowały media, największa szansa na szybkie luzowanie obostrzeń jest na Podlasiu i Podkarpaciu. Na Śląsku i Dolnym Śląsku restrykcje mogą zostać przedłużone.

Pomysł na powrót do regionalizacji obostrzeń wynika z rozłożenia liczby nowych zakażeń i z obłożenia szpitalnych łóżek. Sytuacja jest bardzo zróżnicowana pod tym względem w różnych częściach kraju.

Zdecyduje majówka i szczepienia

W najbliższych dniach kluczowe dla rządu stają się dwie daty. Pierwsza to tzw. majówka. W tym czasie hotele i kwatery prywatne w całej Polsce powinny być formalnie zamknięte. Jednak jak wynika z wpisów w mediach społecznościowych, Polacy nie zamierzają siedzieć w domach i planują wyjazdy w następny weekend. Jeśli dane na temat zakażeń po weekendzie majowym wzrosną – urzędnicy mówią otwarcie: nie będzie mowy o dalszym luzowaniu obostrzeń.

Druga data ma związek z przyspieszeniem realizacji Narodowego Programu Szczepień. Jak ogłosił szef KPRM Michał Dworczyk, do 9 maja wszyscy pełnoletni Polacy będą mogli zarejestrować się na szczepienia. Im więcej osób zgłosi się na zabieg, tym realniejsze uzyskanie większej odporności w naszym kraju. A tym samym, odmrażanie poszczególnych branż będzie już naszą powinnością.