Rząd obraduje nt. szybszego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP30 lipca 2021 18:38

W piątek (30 lipca) po godz. 17.15 zebrał się rząd, który ma zająć się m.in. projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Chodzi o przyspieszenie zapowiadanego na 2023 r. osiągnięcia 6 proc. PKB nakładów na zdrowie.

Rząd chce przyspieszyć wzrost nakładów na zdrowia. Fot.P.Tracz:KPRM:Flickr.
  • Rząd zamierza przyspieszyć zapowiadane na 2023 r. osiągnięcie 6 proc. PKB nakładów na zdrowie
  • Rada Ministrów ma też określić ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 roku
  • Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych

Celem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości przedmiotowych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.

Jak zaznaczono zwiększenie wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia wynika z potrzeby dążenia do optymalizacji systemu - zwiększenia dostępności do świadczeń, wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii w służbie zdrowia. Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum