Rząd m.in. o specustawie dot. ŚDM oraz o zakazie sprzedaży e-papierosów nieletnim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2016 12:36

We wtorek (8 marca) po godz. 11.30. rozpoczęło się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmują się m.in. projektem ustawy przygotowanej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Rząd rozpatrzy też przepisy wprowadzające zakaz sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. r.ż.

Rząd rozpatrzy przepisy wprowadzające zakaz sprzedaży e-papierosów nieletnim Fot. Archiwum RZ

W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty w Polsce papieża Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca) są m.in. zapisy dotyczące bezpieczeństwa, transportu, pomocy medycznej i zamówień publicznych.

Ministrowie zajmują się także projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który wdraża dyrektywę unijną z kwietnia 2014 r. dotyczącą produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych. Poprzednia dyrektywa z maja 2001 r. traci moc w maju br.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu sprzedawania e-papierosów młodzieży poniżej 18. roku życia. W miejscach sprzedaży będą musiały pojawić się ostrzeżenia tekstowe, tak jak w przypadku "tradycyjnych" wyrobów tytoniowych. Ograniczone mają też zostać miejsca palenia elektronicznych papierosów.

Jedną z istotnych zmian wynikających z projektowanej nowelizacji jest wykreślenie z przepisów możliwości przekazywania konsumentom "informacji o wyrobach tytoniowych", która obecnie - jak ocenia Ministerstwo Zdrowia - jest wykorzystywana jako furtka do reklamy w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych. W ten sposób przedsiębiorcy łamią obowiązujące przepisy dotyczące zakazu reklamy wyrobów tytoniowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum