Rząd luzuje restrykcje: otwieramy boiska zewnętrzne, baseny, korty, stoki narciarskie

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2021 11:20

Otwarte zostaną boiska zewnętrzne, baseny, korty oraz stoki narciarskie. Od 12 lutego czynne będą także teatry, kina, filharmonie i opery. Restauracje i siłownie pozostaną nadal zamknięte - informowali na konferencji prasowej w piątek (5 lutego) ministrowie i premier Mateusz Morawiecki.

Rząd luzuje restrykcje: otwieramy boiska zewnętrzne, baseny, korty, stoki narciarskie
  • Otwarte zostaną boiska zewnętrzne, baseny, korty oraz stoki narciarskie - zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
  • Od 12 lutego czynne będą teatry, kina, filharmonie i opery
  • - W połowie lutego otworzymy też część miejsc, które do tej pory były niedostępne - nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami - do 50 proc. dostępnych miejsc - zapowiedział premier Morawiecki.
  • Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte, ale posiłki będą mogły być przynoszone do pokoi

- Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus. Musimy zachowywać się ostrożnie i nie możemy sobie pozwalać na szerokie luzowanie obostrzeń. Liczba zgonów jest niepokojąca. Dlatego możemy mówić dziś o kruchej stabilizacji - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w piątek (5 lutego).

- Przedstawiamy nasze decyzje dotyczące ewentualnych luzowań i funkcjonowania gospodarki w reżimie sanitarnym na kolejne dwa tygodnie. Przez cały tydzień wsłuchiwaliśmy się w głosy środowisk gospodarczych, ekspertów i Rady Medycznej - mówił premier.

Restauracje i siłownie zostają nadal zamknięte

- Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji - dodał.

Z koli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński poinformował, że otwarte zostaną boiska zewnętrzne, baseny, korty oraz stoki narciarskie. Od 12 lutego otwarte zostaną teatry, kina, filharmonie i opery.

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne -  nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami - do 50 proc. dostępnych miejsc - zapowiedział premier Morawiecki.

- Dopuszczamy teraz aktywność sportową na terenach otwartych. Restauracje i siłownie pozostaną nadal zamknięte - zapowiedział premier Morawiecki.

Hotele będą dostępne nie tylko dla podróży służbowych

- Hotele będą dostępne nie tylko dla podróży służbowych, ale tylko do 50 proc. wolumenu łóżkowego. Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte, ale posiłki będą mogły być przynoszone do pokoi - wyjaśnił z kolei wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin.

Musimy wrócić do regularnego odwiedzania lekarza, badań profilaktycznych i zajmowania się swoim zdrowiem - apeluje.

- To jest moment, kiedy otwieramy szerzej system opieki zdrowotnej. Staje się  coraz bezpieczniejszym miejscem. Możliwość kontaktu z lekarzem nie będzie już obarczona ryzykiem takim jak wcześniej - podkreślał na piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szkoły i żłobki działają bez zmian

Dodał, że nadal niezbędne jest zachowanie dystansu, dezynfekcja i noszenie maseczek.

- Jeśli pandemia przyspieszy, będę rekomendował krok wstecz, aby utrzymać pandemię pod kontrolą. Przestrzeń do zmian (luzowania obostrzeń) zależy od naszej odpowiedzialnej postawy. Objawia się to przede wszystkim w utrzymaniu reżimu sanitarnego - zaznaczył Niedzielski.

Nadal obowiązuje, między innymi zakaz organizacji wesel i styp; nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich i uczelniach wyższych. Bez zmian działają żłobki i przedszkola.

Czytaj także: Niedzielski: luzowanie obostrzeń jest warunkowe, za 2 tygodnie nastąpi rewizja

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum