Rząd: jest decyzja o odwołaniu imprez masowych i 18 przypadek koronawirusa

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2020 11:02

Wydano decyzję o odwołaniu imprez masowych, na razie nie ma decyzji o wstrzymaniu zajęć w placówkach oświatowych - powiedział we wtorek (10 marca) po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki. W kraju mamy też kolejny 18 przypadek zakażenia koronawirusem.

Premier Mateusz Morawiecki: - obserwując co dzieje się wokół podejmujemy decyzje o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Fot./Źródło: Twitter/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że koronawirus i epidemia, która się rozszerza, to realne zagrożenie. - WHO rekomenduje podjęcie działań pozwalających na zatrzymanie wirusa. I my tak chcemy postępować, bo profilaktyka, prewencja są najskuteczniejszym narzędziem. Widzimy jakie kroki podejmują nasi  sąsiedzi. Obserwując co dzieje się wokół, podejmujemy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - mówił premier. 

Dodał: - Chcemy zachowywać się jak najbardziej odpowiedzialnie i podobnie do zaleceń ekspertów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wskazał, że  WHO zaleca środki radykalne. Podkreślił, że półśrodki zostawią drzwi dla koronawirusa.

- Jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje. W Polsce mamy 18 potwierdzonych przypadków zarażenia. Jeżeli wprowadzimy odpowiednie, poważne działania, to mamy szanse zatrzymać rozprzestrzenianie koronawirusa albo spowolnić. 

- Nowy kolejny wynik pozytywny testu mamy w województwie mazowieckim - dodał minister.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że środowiska akademickie należą do grup o dużym ryzyku zakażenia się chociażby ze względu na współpracę międzynarodową. Zaznaczył, że do dziś nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia wśród studentów czy naukowców, w tym przyjeżdżających do nas z innych krajów. 

- Nadal podtrzymujemy rekomendacje wstrzymania udziału naszych naukowców i studentów w międzynarodowych w spotkaniach i wdrożenie możliwości organizacji zajęć online. Gowin przyznał, że brane jest pod uwagę czasowe zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych.

W podobnym tonie wypowiadał się minister edukacji Dariusz Piontkowski. Przyznał, że część szkół wprowadziła wstrzymanie pracy placówek ze względu na ryzyko ze strony koronowirusa. - Dziś podtrzymujemy rekomendacje dotyczące reżimu sanitarnego w placówkach, decyzje o ewentualnym wstrzymaniu pracy mogą być podejmowane w uzasadnionych  przypadkach - dodał. 

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego to organ opiniotwórczo-doradczy, w którego skład wchodzą premier oraz ministrowie: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, minister koordynator służb specjalnych. Sekretarzem zespołu jest dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Dziś na godz. 11 planowane jest posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie będzie dotyczyć sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

W skład RBN wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA, i MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć na zaproszenie prezydenta także byli prezydenci i premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na temat posiedzenia.

Jak uściślił rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, wykryty we wtorek przypadek zarażenia koronawirusem w woj. mazowieckim jest trzecim w regionie. Pacjent to jest mężczyzna w sile wieku. W tej chwili stan jego zdrowia jest dobry.

Resort sukcesywnie publikuje statystyki dotyczące zachorowań w Polsce. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformowano 4 marca, czyli w ubiegłą środę, a od piątku o kolejnych zachorowaniach. Informacja z wtorku mówiła o 17 zachorowaniach. Pacjenci hospitalizowani są m.in. w szpitalach we Wrocławiu, Raciborzu, Szczecinie, Krakowie, Ostródzie, Warszawie.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum