PAP, MAK/Rynek Zdrowia | 31-03-2021 18:31

Rząd: dzieci wjeżdżające do Polski z rodzicami też będą objęte kwarantanną

Dzieci, które wjeżdżają z rodzicami do Polski, będą - tak, jak dorośli - podlegać kwarantannie.

Dzieci wjeżdżające do Polski z rodzicami też będą objęte kwarantanną; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

  • Dla osób ze strefy Schengen kwarantanna jest obowiązkowa, zwalnia z niej tylko negatywny test PCR lub antygenowy na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin
  • Każdego obowiązują te same przepisy, jeżeli chodzi o kwestie związane z kwarantanną, także dzieci wjeżdżające z rodzicami do Polski

Rzecznik rządu został zapytany w TVP Info, czy dzieci, które wjeżdżają z rodzicami do Polski, będą - tak, jak dorośli - podlegać kwarantannie bądź testowaniu. - Tak. Każdego obowiązują te same przepisy, jeżeli chodzi o kwestie związane z kwarantanną - potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

Przypomniał, że osoby podróżujące ze strefy Schengen z kwarantanny zwalnia tylko negatywny test na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Osoby przybywających do Polski spoza strefy Schengen mogą zostać zwolnione z kwarantanny tylko po wykonaniu testu w Polsce.

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących w związku z wystąpieniem stanu epidemii weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek. Dla osób ze strefy Schengen kwarantanna jest obowiązkowa, zwalnia z niej tylko negatywny test PCR lub antygenowy na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) będzie miał możliwość wykonania testu na Covid-19 w Polsce. Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas kwarantanna będzie zdjęta.

Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem.