Rząd dystrybuuje tabletki z jodkiem potasu. Ministerstwo wyjaśnia, kiedy je przyjmować

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia06 października 2022 11:15

- W tej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a nasze działania mają charakter prewencyjny - wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży wyjaśniał dystrybucję tabletek z jodkiem potasu do jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Posłowie pytali dziś w Sejmie, czy Polska jest zabezpieczona na wypadek skażenia radiacyjnego.

Rząd dystrybuuje tabletki z jodkiem potasu. Ministerstwo wyjaśnia, kiedy je przyjmować
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży wyjaśnia dystrybucję tabletek z jodkiem potasu Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Poszczególne jednostki Państwowej Straży Pożarnej otrzymują tabletki z jodkiem potasu
  • W czwartek, 6 października, posłowie pytali w Sejmie, z czego wynikają te działania, jak przebiega ten proces i czy Polska jest zabezpieczona na wypadek skażenia radiacyjnego z powodu wojny w Ukrainie
  • - Działania mają charakter prewencyjny, tak aby w przypadku zagrożenia radiacyjnego ta tabletka w ciągu maksymalnie kilku godzin trafiła do potrzebujących - wyjaśniał wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży, podkreślając, że samodzielne przyjmowanie może prowadzić do poważnych schorzeń

Tabletki z jodkiem potasu dystrybuowane przez rząd

- W tej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a nasze działania mają charakter prewencyjny. Na podstawie ustawy prawo atomowe wdrożyliśmy procedury, które przygotowują państwo polskie na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego - tłumaczył wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży.

Wyjaśniał, że na przełomie maja i czerwca wszyscy wojewodowie wystąpili z wnioskami do Prezesa Rady Ministrów o udostępnienie rezerw strategicznych w postaci tabletek z jodkiem potasu i w sierpniu premier je udostępnił.

- Wielkość zapotrzebowania na preparaty w województwach została oszacowana na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z uwzględnieniem rekomendacji ministra zdrowia, które zawierały zalecenia krajowego konsultanta w zakresie endokrynologii, odnośnie kwestii dawkowania i wieku osób, które powinny podlegać takiej suplementacji w sytuacji zagrożenia - mówił Poboży.

Dodał, że te szacunki uwzględniają wszystkie osoby przebywające na terytorium Polski, również czasowo, jak np. turystów czy uchodźców z Ukrainy.

Płyn Lugola. Tabletki z jodkiem potasu. "Samodzielne przyjmowanie grozi chorobami"

Podkreślał, że suplementacja jodkiem potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego powinna rozpoczynać się dopiero w momencie bezpośredniego zagrożenia ekspozycją na jod radioaktywny.

- Jakiekolwiek przyjmowanie jodku potasu samodzielnie, niezależnie od formy, czy to będą tabletki, czy popularny płyn Lugola, może prowadzić do różnych poważnych schorzeń - przestrzegał wiceminister dodając, że  wszystkie tabletki są już na przedostatnim etapie dystrybucji, czyli w jednostkach samorządu terytorialnego.

- Tak, aby na wypadek potrzeby ewentualnego ich wykorzystania były jak najbliżej obywatela, ale nie bezpośrednio u obywatela. Chcemy uniknąć sytuacji samodzielnej suplementacji, dlatego też prowadzimy akcję informacyjną w tym zakresie - tłumaczył podkreślając, że wszystkie te działania mają charakter prewencyjny, tak aby w przypadku zagrożenia ta tabletka w ciągu maksymalnie kilku godzin trafiła do potrzebujących. 

Wiceminister wyjaśniał również, że wspólnie z czterema instytucjami została opracowana ulotka, aby każdy otrzymujący tabletkę, wraz z nią posiadał profesjonalną informację, zawierającą sposób dawkowania.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum