Rząd: 250 mln zł na walkę z nowotworami w 2012 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2012 17:46

Na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych zostanie przeznaczone w br. 250 mln zł. Rada Ministrów podjęła we wtorek (14 lutego) uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu.

Program będzie realizowany do 2015 r. Ma doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o około 10 proc. oraz zbliżyć skuteczność leczenia do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Oznacza to, 40 proc. wyleczeń wśród mężczyzn i około 50 proc. wśród kobiet. 

Realizacja programu powinna również poprawić dostępność do świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii.

W budżecie na 2012 r. na realizację programu zaplanowano 250 mln zł. Środki te będą przeznaczone m.in. na: prewencję nowotworów złośliwych, zwłaszcza będących następstwem palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia, profilaktykę i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy i piersi, badania przesiewowe służące do wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Sfinansowany również zostanie zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania nowotworów, poprawa jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci oraz szkolenie lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii.

Działania te mają być kontynuowane w latach 2013-2014. W tym okresie na realizację programu zostanie przeznaczone rocznie co najmniej 250 mln zł. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum