Rząd 11 grudnia zajmie się projektem ustawy o powołaniu Agencji Badań Medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2018 15:00

W porządku obrad posiedzenia Rady Ministrów we wtorek (11 grudnia) znalazł się przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o utworzeniu Agencji Badań Medycznych. Resort podnosi, że ABM jest potrzebna do prowadzenia racjonalnej polityki zdrowotnej.

Rząd 11 grudnia zajmie się projektem ustawy o powołaniu Agencji Badań Medycznych
Projekt ustawy w sprawie Agencji Badań Medycznych trafił do konsultacji w połowie września. Fot. Fotolia

Ministerstwo akcentuje, że powstanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań. ABM ma przynieść korzyści pacjentom i systemowi.

Projekt ustawy w sprawie Agencji trafił do konsultacji w połowie września. Z końcem października został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Ministerstwo informowało na początku listopada, że do projektu zgłoszono bardzo dużo uwag, z których - jak oceniał minister Łukasz Szumowski - "90 proc., jak nie więcej, zostało uwzględnionych".

Ministerstwo Zdrowia akcentowało, że w wyniku konsultacji projekt ustawy rozbudowano m.in. o zagadnienia dotyczące przetwarzania danych i dostępu do nich. Zmieniono ponadto zapisy o wysokości wynagrodzeń, które zdaniem niektórych były zbyt wysokie. Resort wyjaśniał, że intencją pierwotnych stawek była gwarancja możliwości zatrudnienia najlepszych fachowców, nie tylko z kraju, ale też z zagranicy.

Rolą Agencji ma być zapewnienie właściwego źródła finansowania badań stanowiących podstawę zarządzania opieką medyczną i zdrowotną. ABM ma wspierać rozwój badań nauk medycznych i o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych.

Ministerstwo podnosi, że w obecnym systemie instytucjonalnym ochrony zdrowia nie ma wyspecjalizowanej instytucji zajmującej się wspieraniem i rozwojem badań medycznych, co przekłada się na liczbę prowadzonych badań w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum