Ryszard Kalisz: nowela ustawy refundacyjnej to bubel legislacyjny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 17:43

Bubel legislacyjny zrobiony na kolanie pod wpływem Narodowego Funduszu Zdrowia - tak wiceszef klubu SLD Ryszard Kalisz ocenia uchwaloną w piątek (13 stycznia) przez Sejm nowelizację ustawy refundacyjnej. Klub SLD głosował w przeciwko projektowi noweli.

- Widać, jak ta ustawa była procedowana: ani nie premier, ani nie rząd, ani nie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz o niej decydował, tylko NFZ - stwierdził Ryszard Kalisz.

Jego zdaniem to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia. Co więcej, Kalisz uważa, że nowelizacja nie zakończy sporów wokół refundacji leków.

- Mogłaby to zrobić tylko poważna legislacja dotycząca wyraźnego rozgraniczenia praw i obowiązków. Trzeba zmienić całą filozofię, gdzie lekarze odpowiadają za leczenie, aptekarze za leki, a za finanse NFZ - przekonywał Kalisz. Jego zdaniem w tej sytuacji prawdopodobnie potrzebna będzie kolejna nowelizacja ustawy refundacyjnej.

Główne założenia uchwalonej w piątek (13 stycznia) noweli to: zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicja dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej.

Sejmowa większość odrzuciła poprawkę, która wykreślała z ustawy refundacyjnej zapisy nakładające na aptekarzy odpowiedzialność finansową za realizację recept zawierających błędy popełnione np. przez lekarzy. Był to główny postulat Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum