Ruszyły kontrole skarbowe, czyli sklepy z dopalaczami pod lupą

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2010 10:01

Do sklepów z tzw. dopalaczami w 16 województwach wyruszyli kontrolerzy skarbowi.

– Kontrolerzy z 16 urzędów kontroli skarbowej rozpoczęli dzisiaj (piątek, 25 czerwca – red.) sprawdzanie placówek, handlujących tzw. dopalaczami – powiedziała nam Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Szacuje się, kontrolerzy sprawdzą ok. 500 sklepów.

Chodzi o to, by w ostatni dzień roku szkolnego te substancje nie były dostępne dla dzieci. Dopalacze to legalnie sprzedawane substancje, które zawierają składniki mogące działać jak narkotyk. W ub. roku sprzedawano je w 44 sklepach. Dzisiaj jest ich ok. 500.

W czwartek (24 czerwca) minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i wiceminister zdrowia Jakub Szulc zapowiedzieli zmiany w prawie zmierzające do szybszej identyfikacji nowych substancji odurzających pojawiających się na rynku.

Na liście zakazanych substancji znajdzie się kolejne siedem związków chemicznych, które wchodzą w skład dopalaczy (w zeszłym roku dopisano do ustawy 18 substancji). Producenci szybko znaleźli jednak ich zamienniki.

W noweli pojawi się zapis, pozwalający na zablokowaniu nowego składnika dopalaczy, jeśli taki się pojawi, nawet na półtora roku, co da czas na przeprowadzenie badań laboratoryjnych.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które można legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy dla roślin.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum