Ruszyło testowanie europejskich certyfikatów szczepienia przeciw COVID-19

Autor: WOK • Źródło: rz.pl, Rynek Zdrowia12 maja 2021 08:02

Rozpoczął się pilotaż centralnego systemu certyfikatów, mających ułatwić osobom zaszczepionym podróżowanie w Unii Europejskiej. W testach na razie nie uczestniczy Polska.

Ruszyło testowanie europejskich certyfikatów szczepienia przeciw COVID-19
Europejskie certyfikaty szczepienia przeciw COVID-19 są już testowane; FOT. Shutterstock
  • Celem programu pilotażowego jest przetestowanie działania europejskiej infrastruktury cyfrowej zielonych certyfikatów potwierdzających zaszczepienia przeciw COVID-19
  • Do końca maja dojdzie do politycznego porozumienia w sprawie tzw. certyfikatów covidowych - zapowiedziała Ursula von der Leyen
  • Polski rząd nie zdecydował się jeszcze na przyznanie zaszczepionym przeciwko COVID-19 dodatkowych, daleko idących uprawnień

Próby systemu, który umożliwi osobom zaszczepionym swobodne podróżowanie, potrwają dwa tygodnie. Każdego dnia do centralnego systemu stworzonego na zlecenie Komisji Europejskiej przez Deutsche Telekom i SAP będą przyłączane na próbę dwa kraje. Jako pierwsze zrobiły to w poniedziałek Francja i Malta, do końca przyszłego tygodnia przetestowanych zostanie w sumie 18 państw UE oraz Islandia - informuje „Rzeczpospolita”.

Autentyczność wygenerowanego kodu QR

Celem programu pilotażowego jest przetestowanie działania infrastruktury cyfrowej stanowiącej podstawę zielonych certyfikatów. Do testów nie zgłosiła się Polska. Nieoficjalnie wiadomo, że poza nami niegotowe są jeszcze Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia,

- Pilotaż obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa - mówi Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

System ma działać w trybie offline, co oznacza, że żaden z urzędników sprawdzających certyfikat nie będzie miał dostępu do bazy danych. Sprawdzi tylko autentyczność wygenerowanego kodu QR.

- Do końca maja dojdzie do politycznego porozumienia w sprawie tzw. paszportów covidowych - zapowiedziała w sobotę (8 maja) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Prace techniczne i prawne (dotyczące paszportów covidowych - red.) po stronie Komisji Europejskiej powinny się zakończyć w czerwcu - dodała Ursula von der Leyen.

Paszporty możliwości są już w wielu krajach

Niezależnie od planowanych regulacji unijnych wiele państw zapowiada, że wprowadzi szerokie przywileje dla zaszczepionych przeciwko Covid-19. Niektóre kraje już wdrożyły "paszporty możliwości". Jako pierwsza własny, wewnętrzny paszport covidowy - dzięki któremu np. zaszczepieni kibice mogą wchodzić na stadiony - wprowadziła Dania.

Na Litwie kod QR potwierdzający zaszczepienie daje szerokie możliwości, m.in. dotyczące korzystania z pubów, restauracji i innych lokali gastronomicznych, a także obiektów sportowych. Z kolei mieszkańcy Estonii mogą uzyskać online potwierdzenie zaszczepienia przeciwko COVID-19.

W Niemczech zaszczepieni nie będą już musieli mieć negatywnego wyniku testu na koronawirusa, by udać się na zakupy, do fryzjera czy na wycieczkę turystyczną, nie będzie ich również obowiązywać nocna godzina policyjna, będą za to mogli spotykać się prywatnie bez ograniczeń.

Na Węgrzech osoby zaszczepione mogą od kilku dni gościć w restauracjach i kawiarniach nie tylko na tarasach, ale i wewnątrz, mogą zatrzymywać się w hotelach i zabierać do nich dzieci, a także odwiedzać ogrody zoologiczne, muzea, teatry, kina i biblioteki, kluby fitness, pływalnie i lodowiska.

Samorząd lekarski popiera certyfikaty szczepień

Polski rząd nie zdecydował się jeszcze na przyznanie zaszczepionym przeciwko COVID-19 dodatkowych, daleko idących uprawnień. W niedawnym wywiadzie dla Polsatu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział: - Na razie nie przewidujemy wprowadzenia w Polsce tzw. paszportów covidowych. Nie chcemy ograniczać dostępu do powszechnych usług - stwierdził.

- Ale z tyłu głowy mamy to, że na poziomie europejskim toczą się różne dyskusje i my również musimy naszym obywatelom zagwarantować możliwość posiadania certyfikatu zaszczepienia, w sytuacji, kiedy inne kraje wprowadzą takie rozwiązanie (paszport covidowy - red) - mówił szef resortu zdrowia 28 kwietnia.

- Taki certyfikat, jako wydruk lub wersji elektronicznej z QR kodem, już teraz jest możliwy w Polsce do pobrania przez każdego z nas po zaszczepieniu. Pod tym względem jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - podkreślił minister zdrowia.

Propozycję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą w całej Unii Europejskiej miałyby obowiązywać zielone zaświadczenia cyfrowe, poparła Naczelna Rada Lekarska. NRL wyjaśnia, że dostrzega, iż podstawowym celem ustanowienia takiego zaświadczenia ma być wprowadzenie ułatwień w korzystaniu z unijnej swobody przemieszczania się. Prezydium NRL wyraża nadzieję, że "paszport covidowy" będzie stanowić dodatkową zachętę dla mieszkańców UE i EOG do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum