×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ruszył nabór wniosków do in vitro w Lublinie. Po 5 tys. zł do jednej procedury

Autor: • Źródło: PAP07 marca 2023 14:34

Od wtorku pary z Lublina mogą składać wnioski o dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. W trzy lata z miejskiego programu będzie mogło skorzystać około 150 par. Dofinansowanie do jednej procedury wynosi 5 tys. zł. Łącznie na ten cel miasto przeznaczy ponad 1,5 mln zł.

Ruszył nabór wniosków do in vitro w Lublinie. Po 5 tys. zł do jednej procedury
Lublin: ruszył nabór wniosków do miejskiego programu dofinansowania in vitro Fot. AdobeStock

 

Lublin: ruszył nabór wniosków do miejskiego programu dofinansowania in vitro

O rozpoczęciu miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

- Od dzisiaj zainteresowanie pary mogą zgłaszać się do trzech wybranych w konkursie podmiotów medycznych, żeby skorzystać z miejskiego wsparcia finansowego - przekazał prezydent, zwracając uwagę, że Lublin dołączył tym samym do grona samorządów oferujących już wparcie swoim mieszkańcom w leczeniu niepłodności.

Zauważył, że coraz więcej par boryka się z niepłodnością, która staje się - jego zdaniem - istotnym problemem społecznym. Wyjaśnił, że opracowanie miejskiego programu jest odpowiedzią na faktyczne zapotrzebowanie społeczne.

- Brak wsparcia finansowego procesu leczenia niepłodności ze strony budżetu państwa oraz ogólnopolskich rozwiązań systemowych oznacza pozbawienie wielu par możliwości posiadania potomstwa. Stąd zaangażowanie miasta Lublin  - powiedział Żuk.

Zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska przypomniała, że kwalifikowanie par do programu będzie przeprowadzane zgodnie z kolejnością zgłoszeń do wybranych placówek medycznych.

- Pierwszeństwo nade wszystko przysługiwać będzie w przypadku schorzeń wymagających leczenia gonadotoksycznego, np. przy chorobie nowotworowej  - uzupełniła Lipińska.

W grudniu ub.r. radni miejscy Lublina przyjęli program polityki zdrowotnej zakładający dofinansowanie do procedury in vitro 150 parom z Lublina w latach 2023-2025. W trzy lata miasto zamierza wydać na ten cel 1,5 mln zł. W tym czasie prognozuje się narodziny około 36 dzieci.

Dofinansowanie będzie możliwe maksymalnie do dwóch procedur

Dofinansowanie będzie możliwe maksymalnie do dwóch procedur, w wysokości do 5 tys. zł każda. Program przeznaczony jest dla par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim (kobieta w wieku od 25 do 40 lat), mieszkających w Lublinie od co najmniej 12 miesięcy i rozliczających podatek w Lublinie. Ponadto para nie może uczestniczyć ani ubiegać się o uczestnictwo równolegle w innym programie o podobnym charakterze, finansowanym ze środków publicznych.

Według zamieszczonych w opracowaniu miejskiego programu szacunków problem niepłodności dotyczy 10-15 proc. populacji. Liczbę niepłodnych par wymagających leczenia metodami rozrodu wspomaganego oszacowano w Lublinie na około 360.

W Lublinie w 2021 r. zmarło 4,7 tys. osób, a urodziło się 3,2 tys. dzieci.

- Przedstawione wskaźniki demograficzne są, tak jak w całym kraju, niekorzystne i w dłuższej perspektywie nie zapewniają odnawialności populacji. Jednym z istotnych elementów poprawiających niekorzystne trendy demograficzne powinno być racjonalne, zgodne ze współczesną wiedzą medyczną, szybkie i skuteczne leczenie niepłodnośc  - podano w uzasadnieniu miejskiego programu dofinansowania in vitro.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze