Rusza 500 plus na zdrowie. Niedzielski: "Sam skorzystam, bo żona by mnie okrzyczała". Program dla 20 mln Polaków

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 01 lipca 2021 13:00

"Profilaktyka 40 PLUS" oficjalnie wystartowała. Program, który ma objąć 20 mln Polaków, zainaugurowali w czwartek, 1 lipca, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak się zapisać?

Adam Niedzielski na konferencji prasowej inaugurującej "Profilaktykę 40 Plus" Foto: PAP/Rafał Guz
  • Z programu ''Profilaktyka 40 PLUS" może skorzystać aż 20 mln Polaków, bo tyle obywateli spełnia kryterium wieku
  • Program ''Profilaktyka 40 PLUS" ma działać do końca 2021 r., ale jeśli będzie duże zainteresowanie tym bilansem zdrowia - zostanie przedłużony
  • Od północy ze środy na czwartek do porannej konferencji premiera i ministra zdrowia do programu "Profilaktyka 40 PLUS" zgłosiło się ponad 1tys. osób. Jak zapisać się na pakiet badań? Są dwa sposoby

- 1 lipca z wielu względów pozostanie w naszej pamięci, bo po pierwsze uruchamiamy pierwsze projekty z Polskiego Ładu: "Profilaktyka 40 PLUS" oraz bezlimitowy dostęp do specjalistów. (…) chciałbym, żeby ten 1 lipca zaczął nam się wszystkim kojarzyć z tym, że zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego, zaczynamy przywracanie czy nadrabianie pewnych deficytów zdrowotnych, które są związane cały czas z obecną jeszcze z nami pandemią - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.  

''Profilaktyka 40 PLUS" od 1 lipca. To pakiet bezpłatnych badań dla osób po 40. roku życia

Podkreślił, że program "Profilaktyka 40 PLUS" rusza razem z bezlimitowym dostępem do specjalistów - co nie jest przypadkiem, bo konsekwencją diagnostyki jest wyjaśnianie różnych niepokojących elementów, które w tym badaniu mogą się pojawić i po to właśnie dostęp do specjalistów.

Polska na tle krajów Europy nie wypada dobrze, jeżeli chodzi o zakres stosowania profilaktyki.

 - Mamy tutaj bardzo dużo do nadrobienia i nie dotyczy to tylko wykonywania konkretnych badań, ale też pewnej świadomości zdrowotnej. To są elementy, które mają znaczenie nie tylko i wyłącznie z naszego indywidualnego punktu widzenia. Profilaktyka w skali ogólnospołecznej oznacza szybsze wychwytywanie chorób, lepsze wskaźniki leczenia, ale profilaktyka jest również formą przygotowania się na walkę z pandemią. Bardzo rzadko o tym mówimy, ale jeżeli pandemia trafi na społeczeństwo, które jest słabsze, to skutek walki z pandemią będą o wiele gorsze, więc potraktujmy tę profilaktykę również jako jedną z form przygotowania się do ewentualności wzrostu liczby zakażeń - przestrzegał Niedzielski.

Czytaj więcej: Od 1 lipca bez limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. Premier: będziemy skracać kolejki do lekarzy

Bezpłatny podstawowy bilans zdrowotny dla Polaków 40+

Wskazał, że "Profilaktyka 40 PLUS", która startuje 1 lipca pozwala zrobić podstawowy bilans zdrowotny.

- Mamy program, który każdemu z nas w wieku powyżej 40. roku życia pozwoli zrobić taki bilans, takie zdjęcie co jest z naszym zdrowiem - zwracał uwagę szef MZ.

- Okres mniejszej aktywności fizycznej, izolacji, zwiększonego siedzenia w domu nie sprzyjał poprawie naszego zdrowia. Dlatego przygotowaliśmy taki pakiet - zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn, który pozwoli wykonać takie podstawowe badania. To będzie morfologia, ogólne badanie moczu, badanie glukozy, próby wątrobowe, krew utajona w kale, a dla mężczyzn badania PSA dotyczące ewentualnych problemów z prostatą - wymieniał.

Podkreślił, że ten podstawowy pakiet ma być punktem wyjścia, bo ''oczywiście jeżeli jakieś wyniki będą nas niepokoiły, to razem z lekarzem rodzinnym będziemy sobie dalej definiowali ścieżkę diagnostyczną, a potem oczywiście terapeutyczną''.

Jak się zapisać do programu "Profilaktyka 40 PLUS"?

Jak wyjaśniał minister zdrowia do udziału w programie można się zapisać w bardzo prosty sposób:

  • wystarczy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta, albo
  • zadzwonić na infolinię, na której konsultant przeprowadzi z nami krótką ankietę. 

- Po wypełnieniu, tej ankiety jest wystawiane skierowanie, a potem w dowolnym punkcie oznaczonym naklejką "Profilaktyka 40 PLUS", należy przyjść w godzinach pobierania krwi i pozostałego materiału. Nie trzeba brać ze sobą żadnego skierowania, wystarczy numer PESEL. Potem w zależności od wyników z lekarzem rodzinnym w swojej przychodni należy skonsultować się - tłumaczył Niedzielski.

Tzw. 500 plus na zdrowie na razie do końca 2021 roku

Podał, że program "Profilaktyka 40 PLUS" jest "nastawiony na 20 milionów osób", bo tyle osób spełnia to kryterium wiekowe.

- Mam nadzieję, że skorzystają z niego wszyscy w dogodnym do siebie czasie, bo na razie przewidzieliśmy, że będzie możliwość realizacji tego programu do końca roku 2021, ale oczywiście jeśli będzie tak duże zainteresowanie, że trzeba będzie to przedłużyć - to z panem premierem bez wahania podejmiemy decyzję o przedłużeniu programu.

Dodał: - Zachęcam do tego, żeby skorzystać z tego programu. Ja sam również muszę z niego skorzystać, bo żona niestety by mnie okrzyczała, jakbym tego nie zrobił, ale suma sumarum widzę po dzisiejszych wynikach,  że zainteresowanie jest dosyć duże, bo mamy już 1 tys. wypełnionych ankiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum