Rusza pilotaż badania stóp dzieci i młodzieży. Opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Dziennik Ustaw10 stycznia 2023 14:30

Rusza pilotaż badania stóp dzieci i młodzieży. Rozporządzenie ministra zdrowia opublikowano w Dzienniku Ustaw, przepisy wejdą w życie jeszcze w styczniu.

Rusza pilotaż badania stóp dzieci i młodzieży. Opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia
Rusza pilotaż badania stóp dzieci i młodzieży. Opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia Fot. AdobeStock

 

Rusza pilotaż badania stóp dzieci i młodzieży

9 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży. Przepisy wchodzą w życie 14 dni po publikacji. 

Pilotaż obejmie dzieci w wieku od 5. do 16. roku życia. Łącznie nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 pacjentów u każdego z realizatorów programu.

Celem programu jest praktyczne sprawdzenie efektywności wykrywania wad postawy u dzieci w wieku od 5. do 16. roku życia przez:

 • manualne badanie biomechaniki stóp,
 • badanie podoskopowe
 • manualne badanie biomechaniki stóp
 • komputerowe badanie stóp na platformie

- A także przetestowanie zaplanowania i prowadzenia dalszego postępowania terapeutycznego przez fizjoterapeutę, jak również dokonanie przez niego końcowej oceny i opisu stanu funkcjonalnego po zakończeniu fizjoterapii. W tym celu przeprowadzane będzie ponownie badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie - wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia. 

W dokumencie ustalono również, że "zalecenia o charakterze fizjoprofilaktycznym, w zakresie, w jakim obejmują one naukę odpowiedniego zaopatrzenia stopy zwłaszcza w obuwie, mogę być udzielane przez osobę wykonującą zawód medyczny posiadającą co najmniej 5-letnie doświadczenie w terapii schorzeń stopy mających wpływ na wady kończyn dolnych".

- Regulowany projektowanym rozporządzeniem program zakłada dwuletni okres jego realizacji, który w ocenie projektodawcy pozwoli na właściwą ocenę skuteczności realizowanej w jego wyniku diagnostyki w wykrywalności wad postawy u dzieci i młodzieży - informuje resort zdrowia.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze