Rusza ogólnopolski program profilaktyki otyłości wśród dzieci i młodzieży

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2018 10:21

29 listopada oficjalne wystartuje ogólnopolski program "Zdrowa i aktywna gmina", wspierający jednostki samorządu terytorialnego w zakresie profilaktyki otyłości dzieci i młodzieży.

FOT. Gaulsstin/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Głównym organizatorem programu „Zdrowa i aktywna gmina” jest Fundacja „Misja Medyczna”. Podczas ogólnopolskiej konferencji „Zakończmy otyłość wśród dzieci i młodzieży!” (Uniejów, 29-30 listopada 2018 r.) organizatorzy oficjalnie rozpoczną realizację projektu „Zdrowa i aktywna gmina”.

- Projekt adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz nastolatków, a zakresem działania obejmuje również rodziców dzieci z nadwagą i otyłością - powiedział Krzysztof Suszek, dyrektor Programu „Zdrowa i aktywna gmina”. Zaznacza, że do udziału w programie szczególnie zapraszane są osoby odpowiedzialne za układanie jadłospisów oraz liderzy aktywności fizycznej w gminach.

Podstawowe cele programu:
• Przeprowadzenie - wśród rodziców oraz osób mających wpływ na edukację i żywienie dzieci i młodzieży - kampanii edukacyjnej na temat przyczyn nadwagi i otyłości młodych Polaków
• Stworzenie z placówek edukacyjnych stref wolnych od wysoko przetworzonej żywności, w tym egzekwowanie, poprzez edukację personelu stołówek, tzw. rozporządzenia sklepikowego
• Ograniczenie styczności dzieci i młodzieży z żywnością wysoko przetworzoną w postaci zakazu rozstawiania dystrybutorów z przekąskami i kolorowymi napojami
• Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia programów zdrowotnych oraz lokalnych działań obejmujących profilaktykę i leczenia otyłości.

- W jaki sposób skutecznie wyeliminować problem otyłości wśród dzieci i młodzieży? Temu właśnie zagadnieniu będzie poświęcona ogólnopolska konferencja „Zakończmy otyłość wśród dzieci i młodzieży” - dodaje Krzysztof Suszek.

Ogólnopolska konferencja odbędzie się w dniach 29-30 listopada na Zamku w Uniejowie. Celem spotkania jest uświadomienie przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego wpływu regularnej aktywności fizycznej oraz przestrzegania zasad zdrowego odżywiania na zdrowie dzieci i młodzieży. W trakcie konferencji zostaną przedstawienie dobre praktyki w ramach profilaktyki i leczenia otyłości.

Konferencja adresowana jest do przedstawicieli administracji samorządowej - jednostek samorządu terytorialnego, wójtów, burmistrzów, starostów, dyrektorów departamentów zajmujących się zdrowiem, sportem i turystyką w urzędach marszałkowskich.

Do udziału w wydarzeniu Fundacja „Misja Medyczna” zaprasza również kadrę zarządzającą placówkami oświatowymi oraz osoby odpowiedzialne za tworzenie programów zdrowotnych, liderów edukacji w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, liderów organizacji działających na rzecz zdrowego stylu życia.

Szczegóły dotyczące programu „Zdrowa i aktywna gmina” i konferencji - na stronie:
zdrowaiaktywnagmina.pl

* Źródło: KIK/34, Instytut Żywności i Żywienia, 2013 oraz European Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI), Instytut Matki i Dziecka, 2016-2017.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum