Rusza już ósma edycja projektu "Zdrowie Człowiek Profilaktyka"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia04 maja 2021 17:05

"Zdrowie Człowiek Profilaktyka" to projekt realizowany od 2013 r., którego celem jest zwrócenie uwagi na różne aspekty zdrowia publicznego - wymiarze krajowym i lokalnym.

Rusza już ósma edycja projektu "Zdrowie Człowiek Profilaktyka"
Rusza ósma edycja projektu "Zdrowie Człowiek Profilaktyka"; FOT. Arch. RZ
  • Serwis www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl jest cennym źródłem informacji i bezpłatnych narzędzi ułatwiających wdrożenie programów zdrowotnych realizowanych, m.in. przez samorządy
  • W ramach projektu „Zdrowie Człowiek Profilaktyka” powstało szereg praktycznych poradników, w tym, m.in. „Jak realizować skuteczne Programy Polityki Zdrowotnej?”
  • W 2021 r. w ramach projektu odbędzie się 5 debat eksperckich, których głównym tematem będzie zdobycie praktycznej wiedzy niezbędnej do wdrożenia działań prozdrowotnych, w tym pozyskania środków na ich realizację

Poprzez działania edukacyjne skierowane do wybranych grup docelowych - w tym samorządów, szeroko rozumianych pracodawców, instytucji i podmiotów skupiających wokół siebie osoby, które ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu narażone są na szkodliwe biologiczne czynniki ryzyka - realizatorzy projektu zwracają uwagę na liczne korzyści wynikające z inwestycji w profilaktykę chorób zakaźnych w lokalnych społecznościach i w miejscach pracy.

Cenne źródło informacji bezpłatnych narzędzi

W ramach projektu powstał serwis internetowy www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl, będący cennym źródłem informacji oraz bezpłatnych narzędzi ułatwiających zaplanowanie, wdrożenie i ewaluację realizowanych zarówno przez samorządy, jak 
i pracodawców programów zdrowotnych.
 
W serwisie znajdują się m.in. zgodne z wymogami AOTMiT gotowe schematy programów polityki zdrowotnej, ankiety ewaluacyjne, kalkulatory kosztów przeprowadzenia programów i formularze programowe. Dostępne są również przykłady dobrych praktyk - doświadczeń i rekomendacji ekspertów, informacje dotyczące zmian w rozporządzeniach, nowych przepisów i regulacji, a także alternatywnych źródeł finansowania.

Praktyczne poradniki

W ramach projektu powstało szereg praktycznych poradników, w tym, między innymi: „Jak realizować skuteczne Programy Polityki Zdrowotnej?”, „Odpowiedzialność za zdrowie. Profilaktyka chorób zakaźnych jako dobra praktyka CSR w miejscu pracy i element zrównoważonego rozwoju regionu”, „Samorządowe programy polityki zdrowotnej i budżet obywatelski. Związek, który ma przed sobą przyszłość” oraz „Fundusze Unijne w sektorze ochrony zdrowia, czyli jak zdobyć środki finansowe na programy profilaktyczne”.

Dodatkowo, każdy zainteresowany może skorzystać z konsultacji z ekspertami projektu, m.in. z lekarzami, epidemiologami, ekspertami ds. medycyny pracy, BHP, ekspertami ds. prawa i funduszy unijnych, a także przedstawicielami samorządów mającymi wieloletnie doświadczenie w realizacji działań zdrowotnych. 

Przed nami cykl pięciu debat

W 2021 roku organizatorzy projektu przeprowadzą cykl pięciu debat eksperckich, których tematem przewodnim będzie zdobycie praktycznej wiedzy niezbędnej do wdrożenia działań prozdrowotnych, w tym pozyskania alternatywnych środków na ich realizację.

Debaty zostaną zorganizowane wspólnie z Grupą PTWP, wydawcą portalu i magazynu Rynek Zdrowia oraz Portalu Samorządowego. odbędą się 20 i 31 maja, 21 czerwca oraz 7 i 28 września. Zarówno udział w wydarzeniach, jak i wszystkie materiały, narzędzia i konsultacje eksperckie są bezpłatne.

Pomysłodawcą i inicjatorem projektu „Zdrowie Człowiek Profilaktyka” jest Fundacja Aby Żyć, Compass Public Relations, Market Access Audit w partnerskiej współpracy z firmą Pfizer Polska Sp. z o. o., która od lat wspiera działania na rzecz skutecznej profilaktyki szczepiennej w Polsce.

Więcej informacji:
www.ZdrowieCzlowiekProfilaktyka.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum