Rusza cykl podcastów "Zdrowie w rozmowie". Pierwszym gościem Grzegorz Błażewicz

Autor: oprac. WOK • Źródło: PFSz, Rynek Zdrowia18 listopada 2021 12:36

Technologie medyczne. - Nie powinniśmy obawiać się innowacji w medycynie. To jedna z najważniejszych lekcji czasu pandemii - mówi Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta w podcaście w cyklu "Zdrowie w rozmowie".

Rusza cykl podcastów "Zdrowie w rozmowie". Pierwszym gościem Grzegorz Błażewicz
Nowe technologie medyczne rozwijają się z dnia na dzień PAP/Aleksander Koźmiński
  • Cykl podcastów „Zdrowie w rozmowie” dotyczy rewolucji technologicznej w medycynie
  • W pierwszym odcinku Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjent mówi, m.in. o tym, czy pacjenci są przygotowani na wdrażanie innowacyjnych technologii medycznych
  • Są pacjenci, którzy obawiają się innowacji w medycynie. Inni nie mają takich obaw. Wręcz przeciwnie, oczekują coraz śmielszych rozwiązań - mówi Grzegorz Błażewicz

Rusza cykl podcastów „Zdrowie w rozmowie” - dotyczących rewolucji technologicznej w medycynie - przygotowany przez Koalicję AI w zdrowiu i Polską Federację Szpitali.

"Musimy doskonalić wszystkie narzędzie e-zdrowia"

W pierwszym odcinku serii wywiadów gościł Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta. W trakcie rozmowy poruszone zostały poniższe tematy:

  • Zmieniająca się rola Biura Rzecznika Praw Pacjenta w kontekście coraz śmielszego wdrażania nowych technologii
  • Skargi wnoszone przez pacjentów do Biura Rzecznika Praw Pacjenta
  • Co w sytuacji, kiedy pacjent nie chce skorzystać z teleporady i preferuje spotkanie stacjonarne z lekarzem?
  • Czy pacjenci są przygotowani na wdrażanie nowych technologii medycznych?
  • Czy nowe technologie medyczne pogłębiają nierówności w dostępie do ochrony zdrowia?
  • Idea dawstwa danych medycznych jako rozwiązanie dla tzw. ubóstwa danych w kontekście wdrażania nowych technologii medycznych, w tym sztucznej inteligencji

Posłuchaj rozmowy z zastępcą Rzecznika Praw Pacjenta, Grzegorzem Błażewiczem:

Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca PFSz rozmawia z Grzegorzem Błażewiczem, zastępcą Rzecznika Praw Pacjenta FOT. Screen PTWP
Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca PFSz rozmawia z Grzegorzem Błażewiczem, zastępcą Rzecznika Praw Pacjenta FOT. Screen PTWP

- Nie powinniśmy obawiać się innowacji w medycynie. To jedna z najważniejszych lekcji czasu pandemii - powiedział Grzegorz Błażewicz. Dodał, że oczywiście cały czas należy pracować nad optymalizacją nowych rozwiązań, w tym telemedycznych, których znaczenie w dobie pandemii bardzo wzrosło.

- Musimy też doskonalić wszystkie narzędzie e-zdrowia. To droga, od której nie ma odwrotu. Są pacjenci, którzy obawiają się różnych innowacji w medycynie, inni nie mają takich obaw. Wręcz przeciwnie, oczekują coraz śmielszych rozwiązań. Musimy oczywiście szanować oba te podejścia do nowych technologii - podkreślił zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

Zwraca uwagę, że nie wszyscy obywatele, z różnych powodów, dobrze radzą sobie, między innymi z narzędziami teleinformatycznymi. - Dlatego dla tych pacjentów również musimy mieć przygotowaną pełną ofertę świadczeń - podkreśla.

- Rzecznik Praw Pacjenta zawsze popiera i wspiera wszystkie inicjatywy, które służą pacjentom i które mają zrealizować podstawowy postulat, jakim są świadczenia zdrowotne łatwo dostępne, kompleksowe i wysokiej jakości, przy czym wszystkie te elementy muszą być spełnione łączenie, abyśmy mogli mówić o satysfakcji z leczenia. Wszystkie rozwiązania, które wpisują się w optymalizację procesu udzielania świadczeń są godne realizacji - powiedział Grzegorz Błażewicz.

Czytaj też: Polska może zarabiać na nowych technologiach medycznych? Tak, ale jest kilka warunków

***

Cykl podcastów "Zdrowie w rozmowie"

Stworzona przez Koalicję AI w zdrowiu oraz Polską Federację Szpitali oraz seria podcastów będzie dostępna na najpopularniejszych platformach streamingowych, w tym Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube. Partnerem głównym podcastu jest PZU Zdrowie, a partnerami medialnymi są: Medonet, RynekZdrowia.pl i Cowzdrowiu.pl

Podcast „Zdrowie w rozmowie” to 6 odcinków - rozmów z pracownikami medycznymi, start-upami, innowatorami, organizacjami pacjentów, stroną publiczną i dyrektorami placówek medycznych na temat tworzenia i wdrażania innowacji w polskiej ochronie zdrowia ze szczególnym naciskiem na innowacje cyfrowe. 

- Służyć to będzie popularyzacji stosowania rozwiązań innowacyjnych wśród pacjentów i szerokiej opinii publicznej. Podczas podcastów nie zabraknie także prezentacji konkretnych wdrożeń w dziedzinie AI - informuje nas Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka Koalicji AI w zdrowiu.

"Rozwój nowych technologii następuje z dnia na dzień"

Dodaje: - Rozwój nowych technologii następuje z dnia na dzień, rewolucjonizując świat medyczny chociażby poprzez coraz powszechniejsze stosowanie algorytmów sztucznej inteligencji. Wciąż jednak istnieje spora luka informacyjna, która jest jedną z barier na drodze rozwoju technologicznego.

- Podcast „Zdrowie w rozmowie” będzie miał na celu zlikwidowanie tej bariery poprzez dostarczanie najnowszych informacji o wdrożeniach w zakresie sztucznej inteligencji, zwiększanie zaufania do algorytmów i innowacji oraz wskazanie w jaki sposób mogą one się przyczynić do polepszenia komfortu pacjenta i pracy lekarza - tłumaczy Ligia Kornowska.

Zagadnienia w pierwszej serii podcastów obejmują innowacje medyczne uwzględniające potrzeby i komfort pacjentów, a także wdrażanie innowacji zdrowotnych z równoczesnym zagwarantowaniem poszanowania praw pacjenta i wspomaganiem procesu diagnostyczno-leczniczego opartego na stawianiu pacjenta w centrum opieki medycznej.

To już się dzieje

- Innowacje medyczne to temat, który wydaje się skomplikowany i odległy od codzienności, jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak jest on obecny w życiu pacjentów. W placówkach PZU Zdrowie już od dłuższego czasu wdrażamy i testujemy rozwiązania polskich start-upów, które mogą usprawnić pracę personelu medycznego i zwiększyć dostępność opieki, m.in. symptom checker do wstępnego rozpoznania objawów, stetoskop elektroniczny czy iluminator żył ułatwiający pobieranie krwi - wymienia Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie.

- W naszych pracowniach diagnostyki obrazowej przeprowadzono też szeroko zakrojony pilotaż algorytmu BrainScan ułatwiającego rozpoznanie udaru mózgu. Cieszę się, że możemy wspólnie Koalicją AI i Polską Federacją Szpitali promować temat innowacji i zainteresować nim nie tylko miłośników technologii, ale każdego, kto chciałby pozyskać ciekawą wiedzę o zdrowiu - podsumowuje Anna Janiczek.

Czytaj też:

Sztuczna inteligencja nawet o 2 lata przyspiesza diagnozę stwardnienia rozsianego

Naukowcy otrzymają 70 mln zł na opracowanie terapii leczenia nowotworów za pomocą mRNA

Start-upy medyczne w Polsce mają pieniądze na rozruch. Potem zaczynają się schody

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum