Rumunia: prezydent zablokował ustawę o prywatyzacji ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 22:12

Prezydent Rumunii Traian Basescu zażądał w piątek (13 stycznia) od premiera wycofania z parlamentu projektu reformy ochrony zdrowia otwierającego drogę do jej szerokiej prywatyzacji. Projekt wywołał w kraju gorącą polemikę.

Traian Basescu oświadczył na konferencji prasowej, że w jego przekonaniu debatę parlamentarną nad reformą o takim zasięgu, dotyczącą żywotnego problemu narodowego, powinna poprzedzić szeroka dyskusja publiczna.

Jak informuje AFP, decyzja ta wywołała w Rumunii zaskoczenie, ponieważ dotychczas prezydent był znany jako gorący zwolennik reformowania niewydolnej rumuńskiej ochrony zdrowia.

Twórcy rządowego projektu reformy opieki medycznej wzorowali się w znacznej mierze na modelu holenderskim, opartym m.in. na szerokim zastosowaniu systemu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w celu zredukowania wydatków państwa.

Nawet znany zwolennik zreformowania systemu opieki zdrowotnej w Rumunii, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Raed Arafat, twórca rumuńskiej służby ratownictwa medycznego, krytykuje całość rządowego projektu reformy. Wyraża obawę, że w kraju o bardzo niskim poziomie przeciętnych dochodów, jakim jest Rumunia, wprowadzenie proponowanych zmian oznaczałoby pozostawienie dużej części społeczeństwa poza zasięgiem opieki lekarskiej.

Według danych za 2010 r. Rumunia poświęca na ochronę zdrowia około 4 proc. swego PKB, podczas gdy np. Francja 11 proc. Średnia wydatków krajów europejskich na ochronę zdrowia to 9 proc. PKB.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum