Rumunia: fala protestów wymusiła odwołanie dymisji twórcy służby ratowniczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 17:32

Twórca medycznej służby ratunkowej w Rumunii dr Raed Arafat, którego zwolnienie za sprzeciw wobec reformy zdrowotnej wywołało falę protestu, wróci na dawne stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia - zapowiedział we wtorek (17 stycznia) premier Rumunii Emil Boc.

Premier powiedział dziennikarzom, że przywraca Arafata do pracy i przedyskutował tę kwestię z prezydentem Traianem Basescu, którego krytyka pod adresem podsekretarza stała się pretekstem do jego zdymisjonowania.

Basescu oskarżył lekarza, który zorganizował w latach 90 nowoczesną medyczną służbę ratunkową, o sprzeciwianie się projektowi reformy zdrowia, otwierającemu drogę do prywatyzacji opieki zdrowotnej. Prezydent pod naciskiem opinii publicznej wycofał projekt ustawy z parlamentu.

Premier Boc zapowiedział, że Arafat, z pochodzenia Palestyńczyk, ogólnie szanowany w Rumunii lekarz, wejdzie w skład ekipy ekspertów, którzy zajmą się nową wersją projektu ustawy.

Od czwartku (12 stycznia) na ulice rumuńskich miast wyszło tysiące ludzi demonstrując przeciwko drastycznemu obniżeniu poziomu życia w kraju, o co oskarżany jest zarówno prezydent, jak i rząd, a także przeciwko zdymisjonowaniu Arafata.

W większości demonstracje miały spokojny przebieg, choć w sobotę i w niedzielę (14-15 stycznia) podczas protestów w Bukareszcie rannych zostało 70 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum