Ruda Śląska: miasto zaostrzy kontrole dotyczące zakazu palenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2012 14:43

Palacze z Rudy Śląskiej muszą liczyć się z częstszymi niż dotychczas kontrolami w strefach objętych zakazem palenia, np. na przystankach. Władze miasta przystępują do projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)".

Celem akcji jest zwiększenie nacisku na przestrzeganie zakazu palenia w miejscach wolnych od dymu tytoniowego oraz prowadzenie kampanii społecznej informującej o konsekwencjach zdrowotnych palenia papierosów, a także propagowanie zdrowego stylu życia. Bardziej skrupulatnie niż dotychczas będą monitorowane miejsca, w których nie można palić.

W czwartek (12 stycznia) w rudzkim magistracie podpisano listy intencyjne pomiędzy lokalnymi partnerami projektu. Zostali nimi: rudzki magistrat, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Miejska Policji oraz Sfera TV i Wiadomości Rudzkie.

- Policjanci i strażnicy miejscy będą kontrolować przystanki. Restauratorzy, którzy nie mają miejsc wyznaczonych do palenia papierosów, powinni o to zadbać - zapowiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Prezydent podkreśliła, że sama nigdy nie paliła; zapewniła też, że ofiarami tego nałogu jest stosunkowo niewielu miejskich urzędników. Mają oni w urzędzie specjalnie wyznaczone miejsca, w których można palić.

Projekt "Odświeżamy nasze miasta..." będzie realizowany w Rudzie Śląskiej do 30 września 2013 r. W tym roku w ramach projektu zostaną przeprowadzone m.in. szkolenia dla strażników miejskich i policjantów, odpowiedzialnych za monitoring przestrzegania zakazu palenia w oznakowanych strefach bezdymnych.

Ponadto w ramach projektu przez cały rok 2012 w Rudzie Śląskiej prowadzone będą również spotkania o charakterze edukacyjnym, podczas których mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

Przedstawiciele magistratu i sanepidu przypominają, że mimo przepisów antynikotynowych, palenie w strefach zakazanych nadal jest powszechne.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum