Ruch Palikota za zwolnieniem pracodawców z obowiązkowych badań pracowników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2013 16:10

Pierwszy krok do likwidacji umów śmieciowych - tak o projekcie nowelizacji kodeksu pracy autorstwa Ruchu Palikota mówi poseł RP Dariusz Dziadzio. Projekt zakłada zniesienie obowiązkowych badań dla pracowników, których koszt ponoszą pracodawcy.

Ruch Palikota za zwolnieniem pracodawców z obowiązkowych badań pracowników

Projektem w środę (22 maja) zajmie się Sejm. Jego celem, podkreślił Dziadzio na konferencji prasowej, jest obniżenie wysokich kosztów pracy.

Zdaniem posła wysokie koszty pracy powodują, że pracodawcy w większym stopniu unikają zatrudniania nowych pracowników na etacie i oferują im umowy wyłącznie śmieciowe; uchwalenie ustawy będzie pierwszym krokiem do likwidacji umów śmieciowych. 

Dariusz Dziadzio podkreślił, że obecnie kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do wysyłania nowych pracowników na badania wstępne, po jakimś czasie na badania okresowe, a w przypadku przebywania na zwolnieniu ponad 30 dni - na badania kontrolne. Jak ocenił poseł, jest to "dość kosztowne" dla pracodawców, którzy pokrywają koszty badań, przejazdu na badania, muszą też wypłacać pensję w czasie, gdy pracownik jest na badaniach.

Poseł poinformował, że projekt ustawy znosi badania wstępne, kontrolne, jak i okresowe. Przekonywał, że w przypadku zawodów, przy których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników, nie ma potrzeby przeprowadzania badań. Dodał, że zakres zawodów objętych badaniami - zgodnie z projektem ustawy - zostanie określony rozporządzeniem ministrów zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

Jak podkreślił, projekt ustawy nie ogranicza prawa do badań, bo w przypadku, gdy pracownik poczuje się źle, będzie mógł wystąpić do pracodawcy o skierowanie go na badania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum