Ruch Palikota za wnioskiem o wotum nieufności dla Bartosza Arłukowicza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 14:47

Ruch Palikota poprze wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - zapowiedział we wtorek (3 stycznia) rzecznik klubu Andrzej Rozenek. Ruch Palikota zarzuca ministrowi m.in. okłamywanie pacjentów w sprawie skutków wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

Rozenek powiedział na konferencji prasowej, że posłowie Ruchu Palikota podpiszą się pod wnioskiem PiS, ponieważ nie mają wyboru.

- Z żalem, bo szanujemy Bartosza Arłukowicza za dotychczasowe dokonania, natomiast ta ustawa jest tak wielką kompromitacją, że wymaga odwołania ministra - ocenił Rozenek.

Skrytykował Arłukowicza za to, że ustawa była wprowadzana "na kolanie, w pośpiechu".

- Została opublikowana w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego na niespełna sześć minut przed północą, a lekarze nie mieli z tego względu możliwości zapoznania się z aktualną listą leków refundowanych - dodał. 

Przekonywał ponadto, że pacjenci są oszukiwani przez ministra zdrowia, bo wbrew jego zapewnieniom recepty z pieczątką "Refundacja leku do decyzji NFZ" są realizowane w aptekach bez zniżki. Według Rozenka dzieje się tak, ponieważ aptekarze boją się konsekwencji popełnienia błędu.

Rozenek stwierdził też, że "nie jest prawdą, że większość aptek ma podpisane umowy z NFZ".

- Rzecz chyba najważniejsza, to fakt, że lekarze i aptekarze nie dostali żadnych praktycznych informacji, jak mają prawidłowo wystawiać i realizować recepty - wyliczał błędy szefa resortu zdrowia Rozenek.

Z kolei poseł Armand Ryfiński zarzucił ministrowi zdrowia, że okłamuje notorycznie pacjentów. Według niego główne kłamstwo szefa resortu zdrowia dotyczy tego, że "miało być taniej". Na poparcie swojej tezy Ryfiński zaprezentował listę leków, których ceny wzrosły.

Ryfiński zarzucił też Arłukowiczowi, że kłamie, ponieważ zapewnia pacjentów, że recepta może być zrealizowana także wtedy, gdy dane na niej nie zostaną wpisane prawidłowo, ale nie informuje przy tym, że będzie ona wówczas zrealizowana bez refundacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum