Ruch Palikota przedstawił strategię walki z niepłodnością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2012 16:55

Poprawę diagnozowania chorób powodujących niepłodność, refundowanie leków i zwiększenie nadzoru nad klinikami, w których leczą się bezdzietne pary - proponuje Ruch Palikota. Niepłodność to nie tylko in vitro - podkreślają politycy Ruchu.

Ruch Palikota przedstawił strategię walki z niepłodnością

- Niemal dwadzieścia par na sto nie może mieć dzieci - to w Polsce sześć milionów osób - alarmowała podczas czwartkowej (8 listopada) konferencji prasowej posłanka RP Halina Szymiec-Raczyńska. Jak podkreśliła, niepłodność tak wielu par powoduje w Polsce problemy demograficzne i może być w przyszłości przyczyną zapaści systemu emerytalnego.

Według Szymiec-Raczyńskiej, podczas pięciu lat rządów PO problem niepłodności był marginalizowany, natomiast "w czasach politycznie gorących był sprowadzany do kłótni o in vitro".

- Tymczasem metoda in vitro może rozwiązać problem zaledwie dwóch procent niepłodnych par, a co z pozostałymi? - pytała.

Niepłodnym parom ma pomóc przygotowana przez RP strategia walki z niepłodnością, zakładająca m.in. "szybkie i bezpieczne" diagnozowanie. Ruch chce też ustanowienia centrum organizacyjno-koordynacyjnego do spraw medycznie wspomaganej prokreacji, które nadzorowałoby leczenie bezpłodności i doradzałoby ministerstwu zdrowia ws. udzielania pozwoleń dla klinik, które chcą prowadzić lub już prowadzą tego typu działalność.

Zdaniem posłanki RP, należy też powstrzymać handel zarodkami i wprowadzić sankcje wobec ośrodków, które leczą bezpłodność bez stosownych pozwoleń oraz pośredniczą przy zawieraniu tzw. umów surogacyjnych.

Także refundacja leków i wprowadzenie odpisu od podatku - zdaniem Szymiec-Raczyńskiej - pomoże parom leczącym bezpłodność.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum