Ruch Palikota: powołajmy parlamentarny zespół ds. głuchych

Przegląd postulatów zgłoszonych przez środowisko osób głuchych i niedosłyszących oraz zgłoszenie inicjatyw legislacyjnych, które pomogą tej grupie - to główne zadania parlamentarnego zespołu ds. głuchych, którego powołanie zapowiedzieli politycy Ruchu Palikota.

Poseł Ruchu Wincenty Elsner zapowiedział, że pismo ws. powołania zespołu trafi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz jeszcze w czwartek (29 sierpnia). Podkreślił, że ma to być gremium ponadpartyjne.

Na konferencji prasowej w Sejmie Elsner mówił, że do zadań zespołu będzie należało m.in. przygotowanie inicjatyw legislacyjnych, które pozwolą "na lepszą integrację osób głuchych w świecie osób słyszących", a także pomoże odnaleźć się osobom mającym problemy ze słuchem w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Zaznaczył, że z zespołem - jako eksperci - będą współpracowali przedstawiciele tych środowisk

Z kolei poseł Artur Górczyński poinformował, że pierwszą inicjatywą zespołu będzie zorganizowanie we wrześniu, najpóźniej - październiku konferencji z udziałem przedstawicieli osób głuchych i niedosłyszących. - Będziemy chcieli zapoznać szerszą grupę parlamentarzystów, z jakimi problemami to środowisko spotyka się i jakiej pomocy potrzebuje od nas, jako osób tworzących prawo - powiedział Górczyński.

Według danych GUS w Polsce jest 700 tys. osób głuchych i niedosłyszących. Przywołał także inne badania, z których wynika, że bezrobocie wśród tych osób wynosi aż 74 proc. - Nie wiem, czy jest taka druga grupa w Polsce, w której jest tak wysoki poziom bezrobocia - podkreślił polityk Ruchu.

Górczyński przypomniał, że Ruch złożył też w Sejmie projekt ustawy, w którym zaproponował, by tłumacze języka migowego byli obecni w każdym urzędzie, w każdej gminie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych