Ruch Palikota: powołajmy parlamentarny zespół ds. głuchych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2013 16:12

Przegląd postulatów zgłoszonych przez środowisko osób głuchych i niedosłyszących oraz zgłoszenie inicjatyw legislacyjnych, które pomogą tej grupie - to główne zadania parlamentarnego zespołu ds. głuchych, którego powołanie zapowiedzieli politycy Ruchu Palikota.

Ruch Palikota: powołajmy parlamentarny zespół ds. głuchych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poseł Ruchu Wincenty Elsner zapowiedział, że pismo ws. powołania zespołu trafi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz jeszcze w czwartek (29 sierpnia). Podkreślił, że ma to być gremium ponadpartyjne.

Na konferencji prasowej w Sejmie Elsner mówił, że do zadań zespołu będzie należało m.in. przygotowanie inicjatyw legislacyjnych, które pozwolą "na lepszą integrację osób głuchych w świecie osób słyszących", a także pomoże odnaleźć się osobom mającym problemy ze słuchem w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Zaznaczył, że z zespołem - jako eksperci - będą współpracowali przedstawiciele tych środowisk

Z kolei poseł Artur Górczyński poinformował, że pierwszą inicjatywą zespołu będzie zorganizowanie we wrześniu, najpóźniej - październiku konferencji z udziałem przedstawicieli osób głuchych i niedosłyszących. - Będziemy chcieli zapoznać szerszą grupę parlamentarzystów, z jakimi problemami to środowisko spotyka się i jakiej pomocy potrzebuje od nas, jako osób tworzących prawo - powiedział Górczyński.

Według danych GUS w Polsce jest 700 tys. osób głuchych i niedosłyszących. Przywołał także inne badania, z których wynika, że bezrobocie wśród tych osób wynosi aż 74 proc. - Nie wiem, czy jest taka druga grupa w Polsce, w której jest tak wysoki poziom bezrobocia - podkreślił polityk Ruchu.

Górczyński przypomniał, że Ruch złożył też w Sejmie projekt ustawy, w którym zaproponował, by tłumacze języka migowego byli obecni w każdym urzędzie, w każdej gminie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze