Ruch Palikota: nowa ustawa dotycząca uzdrowisk

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2013 14:46

Ruch Palikota złożył we wtorek (16 lipca) w Sejmie projekt noweli ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Jeden z zapisów obecnej ustawy ogranicza rozwój uzdrowisk - uzasadniał Adam Rybakowicz (RP).

Ruch Palikota: nowa ustawa dotycząca uzdrowisk

Obecny na wtorkowej konferencji prasowej burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski wyjaśnił, że w strefach uzdrowiskowych nie powinny powstawać "uciążliwe" zakłady przemysłowe. - Ale nie możemy mówić o zakładach, które są nieuciążliwe, a nie mogą funkcjonować w strefach uzdrowiskowych - zaznaczył. 

"W myśl omawianego przepisu zakładem przemysłowym jest np. ciastkarnia, piekarnia, lodziarnia oraz rozlewnia wody leczniczej, która siłą rzeczy musi być ulokowana w uzdrowisku. Kwestionowane uregulowanie powoduje wstrzymanie procesu wydawania pozwoleń budowlanych w uzdrowiskach, co dla wielu samorządów oznacza brak możliwości rozwoju gospodarczego" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. 

Chodzi o art. 2 pkt. 13 definiujący zakład przemysłowy; zgodnie z przepisem jest to "zespół budynków i urządzeń wraz z terenem, na którym prowadzi się działalność wytwórczą polegającą na przekształcaniu mechanicznym, fizycznym lub chemicznym materiału, substancji lub ich części składowych w nowy produkt". Rybakowicz ocenił, że jest to "bzdurny zapis", dlatego formacja chce jego usunięcia z ustawy - co zakłada złożony w Sejmie projekt noweli. 

Kożuchowski podsumował, że obecna ustawa "robi więcej szkody miastom i gminom uzdrowiskowym niż daje pożytku". - W ciągu dwóch lat funkcjonowania tej nowej ustawy Augustów jako miasto stracił tysiąc miejsc pracy - zaznaczył. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum