Rozporządzenie o kompetencjach ratowników podpisane

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 13:36

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał 20 kwietnia br. rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu Fot. Archiwum

Rozporządzenie określa szczegółowy zakres medycznych czynności ratunkowych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie lub pod nadzorem lekarza systemu oraz zakres świadczeń innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika samodzielnie lub na zlecenie. 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 2016 r. ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu (czyli w SOR-ach i w zespołach ratownictwa medycznego), ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. na oddziałach innych niż szpitalne oddziały ratunkowe. Rozwiązanie to ma ''stanowić wsparcie dla pielęgniarek pracujących obecnie w systemie ochrony zdrowia''.

Rozporządzenie wchodzi w życie  po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

Treść rozporządzenia: www.legislacja.rcl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum