Rozporządzenie covidowe zostanie pilnie znowelizowane. Chodzi o zamieszanie na granicach

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 grudnia 2021 07:41

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w czwartek (16 grudnia), że rozporządzenie epidemiczne zostanie znowelizowane. Chodzi o zasady testowania dla osób wracających spoza strefy Schengen.

Będzie zmiana dotycząca obowiązkowych testów. Fot. AdobeStock
  • Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że w najbliższych dniach pojawi się nowelizacja rozporządzenia epidemicznego
  • Zmiany będą dotyczyć zwolnienia z testowania pracowników wykonujących obowiązki zawodowe, m.in. załogi samolotów spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen
  • - Chcemy też udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego - dodał

PILNE: Rząd zmienia obostrzenia. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia covidowego

Czytaj: Wypalenie zawodowe wśród lekarzy. Odchodzą z pracy, albo chcą jechać za granicę

Pfizer, Moderna czy Johnson & Johnson. Która szczepionka najlepsza? Jest odpowiedź CDC

Pilne zmiany w obostrzeniach covidowych

- Dziś lub jutro pojawi się drobna nowelizacja rozporządzenia epidemicznego, która była uzgadniana przez ostatnie dni m.in. z resortem infrastruktury i przewoźnikami, takimi jak LOT - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

- W nowelizacji pojawi się zapis, że z testowania (...) zwolnieni będą pracownicy wykonujący obowiązki zawodowe - z testowania zwolnione zostaną m.in. załogi samolotów, które przylatują do nas spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen, a także co niezwykle istotne dla przewozu towarów, również kierowcy TIR-ów, czyli kierowcy którzy stoją na wschodniej granicy również zostaną wyłączeni z testowania - dodał Wojciech Andrusiewicz.

Sprawdź: Z obowiązkowej kwarantanny dla współdomownika zwalnia tylko test na koronawirusa. Jak się zapisać?

Mateusz Szulca o proteście medyków: na długą walkę nie starczyło już pary

"Chcemy udostępnić możliwość testowania"

Andrusiewicz stwierdził, że w niektórych państwach nie ma możliwości przetestowania się przed wylotem lub testy byłyby wątpliwe. "Nie rekomendujemy wykonywania testów w niektórych państwach" - powiedział.

- Chcemy też udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego. Czyli po przylocie do Polski osoba będzie mogła przekroczyć granicę bez testu, ale w ciągu trzech godzin musi wrócić do straży granicznej z wykonanym testem. Nie będzie się przemieszczać zbyt daleko poza strefę lotniskową - dodał. 

Zobacz też: Chaos w sprawie dodatków covidowych. Jedni dostają za mało, inni wcale. Gorąca dyskusja w Sejmie

Lekarze rodzinni alarmują: "Liczba porad jest kosmiczna, stoimy już pod ścianą"

MZ spowiada się z walki z COVID-19. Posłowie: minister nieprzydatny jak paszport covidowy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum