Rozporządzenie MZ ws. niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 16:30

W czwartek (31 grudnia) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizujący rozporządzenie ws. niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania. Projekt został skierowany do ogłoszenia.

Rozporządzenie MZ ws. niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania
Fot. Shutterstock

Rozporządzenie jest odpowiedzią na zapewnienie rozwiązań pozwalających na elektroniczną realizację obowiązku zgłaszania i ewentualnej korekty zgłoszenia przez lekarzy lub felczerów niepożądanego odczynu poszczepiennego, w związku z elektronizacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zgłaszanie rozpoznania lub podejrzenia wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego i korekta zgłoszeń odbywa się obecnie w formie dokumentów papierowych oraz prowadzenia rejestru zgłoszeń i udzielania informacji z tego rejestru.

Wprowadzone zmiany umożliwią stosowanie nowego wzoru formularza zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego przystosowanego do elektronicznej wymiany informacji i korekty zgłoszeń za pomocą systemu teleinformatycznego.

Przepisy projektowanego rozporządzenia nie zmieniają natomiast dotychczasowej praktyki działania nadzoru epidemiologicznego nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, podlegającymi obowiązkowi zgłoszenia przez lekarza lub felczera rozpoznającego niepożądany odczyn poszczepienny lub podejrzewającego wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

W projekcie przewiduje się również prowadzenie dotychczasowego rejestru zgłoszeń w formie elektronicznej.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum