Rozpoczęło się Forum Rynku Zdrowia. Rozmawiamy o finansowaniu, bezpieczeństwie pacjenta i jakości

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia24 października 2022 09:00

Ile pieniędzy trafia do ochrony zdrowia i co ze wzrostu nakładów wynika dla pacjentów? Finansowanie, deficyty kadrowe w placówkach medycznych i podnoszenie jakości w opiece zdrowotnej to tematy sesji inaugurującej 24 października XVIII Forum Rynku Zdrowia.

 • 24 października rozpoczęło się XVIII Forum Rynku Zdrowia, na którego program składa się 21 sesji o najważniejszych problemach systemu ochrony zdrowia w Polsce.
 • Wydarzenie otworzyła sesja inauguracyjna pod hasłem "Uzdrawianie systemu". W jej trakcie eksperci przyglądają się, co de facto wynika dla pacjentów ze wzrostu nakładów na ochronę zdrowia i poruszą kwestię bezpieczeństwa chorych, które wzmocnić ma procedowana przez rząd ustawa o jakości w opiece zdrowotnej
 • Do udziału w debacie zaprosiliśmy 13 gości, m.in. wiceministra zdrowia Piotra Brombera, Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, Romana Topór-Mądrego, prezesa AOTMiT, Tomasza Latosa, przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia i Łukasza Jankowskiego, szefa Naczelnej Izby Lekarskiej
 • Ponadto w dyskusji biorą udział Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED, Krzysztof Groyecki z Asseco Poland SA, Jacek Kopacz z Supra Brokers SA, ks. dr Arkadiusz Nowak, przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów, Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED oraz Sebastian Szymanek, prezes zakładów Polpharmy
 • Dodajmy, że sesja inauguracyjna jest transmitowana na żywo na portalu RynekZdrowia.pl
 • Przypominamy też, że wszystkie debaty odbywające się w ramach XVIII Forum Rynku Zdrowia można oglądać on-line po zarejestrowaniu się na stronie wydarzenia Forum Rynku Zdrowia. ZAREJESTRUJ SIĘ

Forum Rynku Zdrowia. Finansowanie, dialog i podnoszenie jakości w opiece zdrowotnej 

W poniedziałek, 24 października w hotelu Sheraton Grand Warsaw w Warszawie rozpoczęło się XVIII Forum Rynku Zdrowia. Na wydarzenie składa się 21 debat z udziałem ponad 150 prelegentów. 

Fot. PTWP
Fot. PTWP

FRZ otwiera sesja inauguracyjna z udziałem m.in. wiceministra Piotra Brombera, Bartłomieja Chmielowca Rzecznika Praw Pacjenta, Łukasza Jankowskiego prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia, Filipa Nowaka, Romana Topór-Mądrego, prezesa AOTMiTczy Tomasza Latosa, przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia. 

Zaproszeni eksperci podejmują dyskusję o finansowaniu ochrony zdrowia, deficytach kadrowych w placówkach medycznych i podnoszeniu jakości w opiece zdrowotnej. Przyjrzą się, co de facto wynika dla pacjentów ze wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w Polsce. 

Poruszą także kwestię bezpieczeństwa chorych, które wzmocnić ma procedowana ustawa o jakości w opiece zdrowotnej, przewidującą m.in. nową ścieżkę odszkodowawczą za szkody poniesione w wyniku błędów medycznych i rejestr wspomnianych błędów.

Będzie mowa o procedurze no-fault, której wprowadzenia domagają się lekarze i tym, co z niej pozostało w procedowanym aktualnie projekcie ustawy. 

Eksperci podejmą także próbę podsumowania tego, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na polski system ochrony zdrowia. Od początku rosyjskiej agresji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 7,17 mln uchodźców, głównie kobiety i dzieci. Blisko 5,4 mln osób wróciło do swojej ojczyzny, a część wyjechała do innych państw. Szacuje się, że w Polsce pozostaje ok. 3 mln Ukraińców. Prawie co drugi z pracujących w Polsce uchodźców planuje zostać tu na dłużej.

Sesja inauguracyjna XVIII Forum Rynku Zdrowia. Najważniejsze zagadnienia

Oś dyskusji stanowić będzie sześć wątków:

 • Finansowanie – co dla pacjentów wynika ze wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w Polsce?
 • Deficyty kadrowe w placówkach medycznych – czy wiemy, jak sprostać temu wyzwaniu?
 • Jakość w opiece zdrowotnej – czy można ją zadekretować?
 • Bezpieczeństwo pacjentów – wszyscy o nim mówią, ale czy wspólnym językiem?
 • Dialog w polskiej ochronie zdrowia – czy jego obecny model sprzyja wdrażaniu optymalnych rozwiązań?
 • Wojna w Ukrainie – jak wpłynęła na system ochrony zdrowia?

Zaproszenie na sesję inauguracyjną przyjęli: 

 • Piotr Bromber, podsekretarz stanu, Ministerstwo Zdrowia,
 • Bartłomiej Ł. Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta,
 • Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED,
 • Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu Asseco Poland SA,
 • Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej,
 • Jacek Kopacz, wiceprezes zarządu Supra Brokers SA,
 • Tomasz Latos, poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia,
 • ks. dr Arkadiusz Nowak, przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej,
 • Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
 • Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED,
 • Sebastian Szymanek, prezes zarządu Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA,
 • Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

W ramach debaty odbędzie się retransmisja ze specjalnie przeprowadzonej na tę okazję rozmowy z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim m.in.  o kondycji polskich szpitali i instrumencie restrukturyzacyjnym, który ma pomóc im wyjść z trudnej sytuacji finansowej. 

Gdzie można oglądać sesję inauguracyjną?

Forum Rynku Zdrowia tradycyjnie odbędzie się w warszawskim hotelu Sheraton Grand Warsaw. Wszystkie sesje można śledzić także online. 

Sesję inauguracyjną, która startuje o godz. 9.00 i potrwa do godz. 11.30 można będzie obejrzeć także na stronie rynekzdrowia.pl. Przypominamy też, że wszystkie debaty odbywające się w ramach XVIII Forum Rynku Zdrowia można oglądać on-line po zarejestrowaniu się na stronie wydarzenia Forum Rynku Zdrowia.

XVIII Forum Rynku Zdrowia: 21 sesji z udziałem ponad 150 prelegentów

W trakcie pozostałych sesji trwającego dwa dni Forum będziemy m.in. szukać odpowiedzi na pytanie, czy polska polityka lekowa i refundacyjna umożliwia pacjentom dostępność do nowoczesnych terapii. Eksperci zastanowią się, gdzie w polityce zdrowotnej i gospodarczej pozycjonują się krajowi producenci leków, a także jak mierzyć się z ogromnym problemem nadużywania antybiotyków w Polsce. Będziemy rozmawiać o tym, czy opieka koordynowana wpłynie na standard opieki POZ oraz czego potrzebuje ratownictwo medyczne i dokąd zmierza planowana reforma szpitalnictwa.

Ponadto eksperci zastanowią się, jak radzić sobie z deficytami kadrowymi w placówkach medycznych i jak reformować system kształcenia. Porozmawiają o szansach i wyzwaniach w związku z obecnością pokolenia Y i Z na rynku pracy , ale również pochylą się nad problemem dyskryminacji wśród medyków.

Zwieńczeniem pierwszego dnia XVIII Forum Rynku Zdrowia będzie Gala, podczas której wręczymy Portrety Polskiej Medycyny. Nagrody przyznamy w trzech kategoriach: menadżer, lekarz i wydarzenie Rynku Zdrowia. 

Łącznie na agendę Forum Rynku Zdrowia 2022 złoży się 21 sesji. Pełny program jest dostępny na stronie: Forumrynkuzdrowia.pl/2022/pl/sesje/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum