Rozpoczął obrady Krajowy Zjazd Lekarzy. Debatują m.in. o etyce zawodowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2016 17:40

Kwestie dotyczące kodeksu etyki lekarskiej oraz zmiany w obszarze kształcenia zawodowego - to główne tematy, jakimi zajmie się Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy podczas dwudniowych obrad, które rozpoczęły się w piątek (13 maja) w Warszawie.

Fot. archiwum

Zjazd zajmie się dwoma głównymi nurtami problemowymi, m.in. kodeksem etyki lekarskiej. - Szczególnie w kontekście wyroków Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższego Sądu Administracyjnego i Sadu Najwyższego - wskazał w rozmowie z PAP prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Kluczowa, jak tłumaczył, jest decyzja, czy istnieje potrzeba zmiany zapisów kodeksu etyki lekarskiej. - Bez względu na to, czy będą podjęte decyzje o potrzebie zmiany, sama dyskusja, która rozleje się na 180-tysięczną rzeszę lekarzy i lekarzy dentystów jest cenna - powiedział.

- To wartość sama w sobie, że zjazd będzie zajmować się przez jeden dzień sprawami etyki lekarskiej, bo to fundament działania każdego z lekarzy - dodał dr Hamankiewicz.

Drugi ważny temat, o którym chcą rozmawiać lekarze, to obszar kształcenia przed- i podyplomowego. - - Będzie on obejmował zarówno system kształcenia sześcioletniego podczas studiów i przywrócenia stażu podyplomowego oraz to, jak staż ma wyglądać, a także model kształcenia specjalizacyjnego i system doskonalenia zawodowego, m.in. zbieranie punktów edukacyjnych - powiedział prezes NRL.

List do delegatów zjazdu wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że docenia, iż namysł nad etyką lekarską zajmie tak ważne miejsce podczas spotkania. - Dzieje medycyny pokazują, że zasady etyczne od zawsze przyświecały zadaniom medyków. Także współczesnemu dążeniu do skuteczności systemu ochrony zdrowia i wdrażaniu innowacji powinna towarzyszyć moralna refleksja o pracy lekarza - napisał prezydent.

Podkreślił, że bardzo potrzeba dziś dobrych lekarzy - "lekarzy ceniących altruizm, dyskrecję, strzegących tajemnicy lekarskiej, ale i takich, którzy chroniąc życie ludzkie, dbają o rozwój nauk medycznych i doskonalą własny warsztat". - Należy się Państwu wielki szacunek za tę rzetelną posługę - wskazał prezydent.

List do delegatów wystosowała także premier Beata Szydło. - Dotychczasowy model organizacji i finansowania służby zdrowia nie sprawdził się. Przed nami wypracowanie wielu rozwiązań w kluczowych obszarach dotykających także środowiska lekarskiego - napisała szefowa rządu.

Wskazała, że konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytania o zmianę sposobu finansowania leczenia chorych i zwiększenia liczby lekarzy, w tym lekarzy rodzinnych; wprowadzenie mechanizmów, które zatrzymają absolwentów kierunków lekarskich w kraju i zachęcą ich do kształcenia się w tzw. wąskich specjalnościach.

- Podejmiemy wielokierunkowe działania zmierzające do podniesienia jakości kształcenia w zawodach medycznych - napisała premier.

Podczas zjazdu wręczono nagrody "Meritus pro Medicis" przyznawane członkom samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w uznaniu ich działalności na rzecz środowiska i samorządu lekarskiego. Wręczono je za lata 2015 i 2016. Wyróżnienia przyznawane są maksymalnie 10 osobom w ciągu roku - za 2015 r. otrzymało je pięć osób, w tym m.in. obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Za 2016 r. odebrało je ośmioro laureatów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum