Rozmowy z NFZ o pediatrii: jak poprawić finansowanie procedur

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2013 16:50

W czwartek (18 kwietnia) odbędzie się spotkanie z przedstawicielami NFZ na temat wyceny procedur pediatrycznych - zapowiedziała prof. Alicja Chybicka, senator, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Rozmowy z NFZ o pediatrii: jak poprawić finansowanie procedur
Przypomniała, że poprawa finansowania procedur pediatrycznych jest jednym z kluczowych elementów, które trzeba zmienić, by nie dochodziło do takich sytuacji, o których w ostatnich miesiącach informowały media. Chodzi o przypadki zgonów dzieci, do których mogły przyczynić się błędy człowieka lub wadliwie działający system, nad czym obecnie pochyla się prokuratura.

Pozostałe czynniki wymienione przez senator Chybicką to zwiększenie liczby pediatrów, utworzenie pediatrycznych punktów konsultacyjnych i odtworzenie medycyny szkolnej.

- Zgadzam się z Ministerstwem Zdrowia, że nie trzeba wszystkiego wywracać do góry nogami, tylko poprawić to, co źle funkcjonuje. Nie można powiedzieć, że wszystko jest do niczego, jeśli na 7,1 mln dzieci wydarzyło się sześć przypadków śmiertelnych - nawet jeśli uznamy, że każde życie jest bezcenne - ocenia prof. Chybicka.

Przypomina, ze jedną ze zmian poprawiających opiekę nad dziećmi będzie wprowadzenie od 1 stycznia 2014 roku kart zdrowotnych:

- W tej chwili jest tak, że jeden lekarz wypisuje receptę na przykład na refundowany antybiotyk, po czym rodzic idzie do drugiego lekarza, który ordynuje inną terapię. W efekcie rodzic wykupuje oba leki, do których dopłaca NFZ, ale stosuje tylko jeden z nich. Drugi najprawdopodobniej ulegnie przeterminowaniu w domowej apteczce. Poza ordynowanymi lekami refundowanymi w tej elektronicznej karcie dziecka będą zawarte także m.in. wyniki badań, historia leczenia i zwolnienia lekarskie rodzica.

Wypowiedź prof. Chybickiej była uzupełnieniem prezentacji raportu UNICEF na temat warunków i jakości życia dzieci w krajach rozwiniętych (Warszawa, 17 kwietnia br.). Wynika z niego, że pod względem zdrowotnym, na 29 objętych badaniem państw (UE i OECD), Polska otwiera trzecią dziesiątkę.

Elementami składowymi analizy były takie wskaźniki jak: współczynnik umieralności niemowląt i niska masa urodzeniowa noworodków (poniżej 2 500 gramów), poziom wyszczepialności przeciwko odrze, polio oraz błonicy, krztuścowi i tężcowi, a także współczynnik umieralności dzieci i młodzieży do 19 roku życia.

Autorzy raportu podkreślają, że przez ostatnią dekadę pozycja poszczególnych państw w rankingu nie uległa drastycznym zmianom i Polska nie jest wyjątkiem. Nasz kraj został jednak wyeksponowany jako niechlubny przykład pogorszenia się sytuacji pod względem wzrostu odsetka dzieci z nadwagą. W ciągu ostatnich 10 lat najwyższy wzrost otyłości zaobserwowano w Polsce, gdzie odsetek dzieci z nadwagą podwoił się.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum