Rozmowy w sprawie zamknięcia oddziału neurologii. Problemem jest brak lekarzy i pieniądze

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia11 stycznia 2023 12:00

Zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego razem z prezydentem miasta rozpoczęli rozmowy w sprawie zamknięcia oddziału neurologii wraz z pododdziałem udarowym. Wydano w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

Rozmowy w sprawie zamknięcia oddziału neurologii. Problemem jest brak lekarzy i pieniądze
Szpital podjął decyzję o zamknięciu oddział (zdj. ilustracyjne). Fot. Shutterstock
 • Jak informuje Gazeta Wyborcza, rozpoczęły się rozmowy w sprawie zamknięcia oddziału neurologii z pododdziałem udarowym w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim
 • Rozmowy odbywają się pomiędzy zarządem placówki i prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim, o czym poinformowano w oficjalnym oświadczeniu
 • - Wieloletnie zaległości systemowe w kształceniu kadr medycznych powodują, że brakuje lekarzy wielu specjalizacji. Brak lekarzy sprzyja też wyzwaniom związanym z wynagrodzeniami dla nich, a dokładnie oczekiwaniami stałego podnoszenia ich – podano w oświadczeniu przesłanym do "GW"

Trudna sytuacja szpitala w Sosnowcu

Jak informuje Gazeta Wyborcza, zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego razem z Arkadiuszem Chęcińskim (prezydentem Sosnowca) rozpoczął rozmowy w sprawie zamknięcia oddziału neurologii z pododdziałem udarowym.

"GW" otrzymała oświadczenie 9 stycznia w tej sprawie od zarządu placówki. Wymieniono w nim m.in., że trudna sytuacja finansowa dotyka wielu szpitali, nie tylko sosnowieckiego, a przy tym każda placówka stoi w obliczu licznych wyzwań. Jak wskazano, zauważalne są zmiany w liczbie pacjentów w odniesieniu do poprzednich lat, więc dużym wyzwaniem jest chęć zapewnienia w każdym szpitalu funkcjonowania różnych oddziałów (niekiedy dublujących się lokalnie albo regionalnie).

- Wyzwanie to potęgują problemy kadrowe. Wieloletnie zaległości systemowe w kształceniu kadr medycznych powodują, że brakuje lekarzy wielu specjalizacji. - Brak lekarzy sprzyja też wyzwaniom związanym z wynagrodzeniami dla nich, a dokładnie oczekiwaniami stałego podnoszenia ich. Niestety skala niedofinansowania szpitali w Polsce  wskazuje, że balansują one na granicy i nie mogą sobie na to pozwolić – podano w oświadczeniu wysłanym do "GW".

Neurologia zostanie zamknięta

Zarząd placówki jednocześnie zapewnia, że oddział neurologii z pododdziałem udarowym pracują bez zmian. "GW" podkreśla, że w oświadczeniu ujęto kilka rozważanych wariantów działań zmierzających do poprawy jakości i dostępności leczenia schorzeń neurologicznych dla mieszkańców Sosnowca. Oprócz tego prezydent miasta zaprosił do rozmów także dyrekcję Szpitala Wojewódzkiego im. św. Barbary.

- Widząc ewidentne braki systemowe i kryzys, który nie doczekał się do tej pory reakcji na poziomie centralnym, samorząd podejmuje kroki zmierzające do wypracowania rozwiązań i poprawy fatalnej sytuacji w polskiej ochronie zdrowia. Niewykluczone, że należy przyjrzeć się mapie zapotrzebowania medycznego i mając na uwadze odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, samemu zainicjować odważne i przełomowe zmiany – czytamy w oświadczeniu dla "GW".

W podsumowaniu zarząd dodał również, że "oczekiwanie, że dyrektorzy szpitali wbrew logice i ekonomii będą stale wyciszać informacje o kryzysowym stanie placówek ochrony zdrowia, ma swój kres".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze