Rozlewnia szczepionek w Tarchominie za 40 mln zł nie działa. I nie wiadomo kiedy ruszy. Nie ma umowy z koncernami

Autor: oprac. JKB • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia17 czerwca 2021 13:57

Nowoczesna ampułkarnia w Tarchominie miała być gotowa już we wrześniu. Wydano na nią ponad 40 mln złotych, ale na razie brak informacji o możliwym uruchomieniu linii produkcyjnej.

Rozlewnia szczepionek przeciw COVID-19 utknęła w miejscu/Fot. Shutterstock
  • Jacek Sasin pod koniec lutego tego roku przekonywał, że uruchomienie rozlewni szczepionek w Tarchominie to kwestia kilku tygodni
  • Prezes Polfy Tarchomin dla TOK FM: w naszych zakładach szczepionki przeciwko COVID-19 najprawdopodobniej na razie nie będą rozlewane
  • Linia prawdopodobnie wystartuje dopiero w listopadzie, a nie mimo wcześniejszych zapewnień we wrześniu

Zgodnie z początkowymi zapewnieniami, już we wrześniu Polacy mieli się zaszczepić preparatem przeciwko COVID-19 rozlewanym w kraju. Zapowiadana linia do rozlewania do fiolek i pakowania, miała działać na warszawskim Tarchominie w zakładach Polfy. Inwestycja pochłonęła 40 milionów złotych z Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Co z tym projektem?

Ów szumnie zapowiadany projekt rozlewni szczepionek w Polsce wbrew pozorom nie mógł ruszyć "po kilku tygodniach" od jego ogłoszenia. Póki co Polfa Tarchomin nie ma podpisanej umowy z ewentualnymi partnerami, którzy chcieliby współpracować z zakładach. W związku z tym  Polfie na razie nie ma mowy o rozlewaniu szczepionki przeciw COVID-19.

Jak się okazuje, po ewentualnym podpisaniu umowy z kontrahentem, proces produkcji rozpocznie się dopiero 2-3 miesiące później. Co z produkcją szczepionki w Polsce?

Na dzisiaj nie możemy powiedzieć, że to się wydarzy, nie ma takiej pewności - stwierdził w rozmowie z TOK FM prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król.

Rozmowy z kontrahentami nie były owocne

Według dalszych słów prezesa Polfy, do tej pory prowadzono rozmowy z dwoma partnerami. Jeden z kontrahentów stracił zainteresowanie, natomiast drugi wciąż się zastanawia nad podjęciem decyzji.

Wiele wskazuje także na to, że w warszawskich zakładach nie będą rozlewane szczepionki Pfizer, AstraZeneca, Moderna czy Johnson&Johnson. W grę wchodzą koncerny, które dopiero czekają na rejestrację szczepionek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum